Advert

KTÜ bölündü ikinci üniversite oldu

Trabzon’un en önemli beklentilerinden biri olan ikinci üniversite projesi TBMM’de kanunlaşarak Trabzon Üniversitesi adıyla gerçek oldu. Yeni üniversitenin KTÜ’deki fakülte ve yüksek okulların bir bölümünü alarak kurulacak olması ‘KTÜ bölündü’ tartışmalarına neden oldu.

KTÜ bölündü ikinci üniversite oldu
kizilay_banner_300X250

Trabzon'a kurulacak olan ikinci üniversitenin Karadeniz Teknik Üniversitesinden (KTÜ) ayrışarak oluşturulacak olması beklentileri karşılamadı. Adı Trabzon Üniversitesi olarak belirlenen üniversitenin, Karadeniz Teknik Üniversitesinden sosyal bölümlerin bir bölümünü alarak kurulacak olması “sıfırdan yeni bir üniversitenin kurulacağı” beklentisini suya düşürdü.

Trabzon Üniversitesinin kuruluş açıklaması, Millî Eğitim Bakanlığınca hazırlanan ve Bakanlar Kurulunca kararlaştırılan “Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilât ve Görevleri Hakkında Kanun Hükümde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nda yer alıyor. Bu kanun tasarısına bağlı olarak KTÜ’den eğitim, hukuk, güzel sanatlar, ilahiyat, iletişim, spor bilimleri fakülteleri yeni üniversiteye taşınıyor. Uygulamalı bilimler yüksekokulu ile Araklı, Beşikdüzü, Maçka, Tonya, Vakfıkebir meslek yüksekokulları KTÜ’den ayrılarak yeni üniversiteye bağlanıyor. Ayrıca devlet konservatuvar da KTÜ’den Trabzon Üniversitesine taşınıyor. Yeni üniversitede ayrıca iktisadî, idarî ve sosyal bilimler, turizm, yabancı diller yüksekokulu, fen bilimleri enstitüsü, sosyal bilimler enstitüsü kuruluyor.

KTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Ulusoy ikinci üniversitenin Trabzon’un uzun yıllar beklentisi olduğunu ifade ederek projenin hayatî önem taşıdığını söyledi. Ulusoy, “Biz beklentilerimizi karşılayarak bu projeyi yerine getirmeliyiz. Yapılanmasını beklentilerimizi karşılayacak şekilde düzenlememiz lâzım.” dedi. Yeni kurulacak olan üniversitenin bu yapısıyla beklentileri karşılamadığını belirten Ulusoy günebakış’a şu açıklamalarda bulundu:

YENİ FAKÜLTELER ÜZERİNE KURULMALI

Biz Trabzon’a neden yeni üniversite istiyoruz? Yeni üniversite bu sorumuzun cevabıyla temellendirilmesi gerekmektedir. Bunun eğitim boyutu var. Daha mühendislik ve sosyal bilimler olarak ayrılmış. Ama yine sosyal bilimlerle ilgili birtakım fakülteler KTÜ’de kalmış. Hukuk fakültesi yeni üniversiteye taşınıyor. Mevcut üniversiteden bölüm fakültelerini alıp yeni üniversite kuracak yerde tamamen yeni fakülteler üzerine kurulan bir üniversite olması lâzım. Birincisi bu.

TABELÂ DEĞİŞİMİNDEN ÖTE ANLAM İFADE ETMEZ

İkincisi KTÜ Eğitim Fakültesi alanı üzerinde yapılacak bir üniversite, tabelâ değişiminden öte bir anlam ifade etmiyor. Trabzon’da hem ekonomik hem fizikî olarak beklenen durum bu değil. Trabzon’un güneye yayılması, yeni yerleşim alanları kurulması, ekonomik ve kültürel gelişimi noktasında da beklentileri karşılamadı. Biz üniversiteyi KTÜ’yü bölerek eğitim fakültesinin dar alanına sıkıştırırsak bu yeni üniversiteden beklentilerimizi baştan köreltmiş oluruz. Ölü doğmuş üniversite olur. Yeni üniversiteyi güneye doğru açmak için de düşünmeliydik.

KTÜ’YÜ İKİYE BÖLMEK BEKLENTİLERİ KARŞILAMAZ

60 binlik KTÜ’yü ikiye bölüp 30 binini bir tarafa, 30 binini başka tarafa ayırmak doğru değil. Bizim Trabzon’a daha fazla öğrenci gelsin beklentimiz var. KTÜ’yü ikiye bölmek beklentilerimizi karşılamaz. Sosyal bilimler ağırlıklı üniversite olması çok doğru ama KTÜ’den sosyal bilimlerle ilgili fakülteleri alıp buraya bağlamak yanlış.

YENİ ÜNİVERSİTENİN ADI DIŞINDA İÇERİĞİ KÖTÜ

KTÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Kültür Bilimleri Akademisi Başkanı Prof. Dr. Kemal Üçüncü yeni üniversitenin adı dışında içeriğinin kötü olduğunu söyledi. Üçüncü kanunun rastgele hazırlandığını ileri sürerek şunları kaydetti: ‘Türkmen göçü gide gide düzelir’ mantığı ile hazırlanmış. Bölgeye Karadeniz Havzası, Hazar, Kafkasya, Orta Asya, Avrasya'nın bütününü ele alacak perspektiften bir üniversite lâzım. Mevcut üniversiteyi bölüp şapkadan tavşan çıkarmak bir marifet değil. Dünyadaki en az 200 bilim dalının ülkemizde henüz adı bile yok.

60 YILLIK ÜNİVERSİTE KENTİNDE BU ANLAYIŞ DOĞRU DEĞİL

Mevcut YÖK yaklaşımı çağdaş üniversite kavramının fersah fersah uzağındadır. Bakkal helva, ekmek satsın esnaf sevinsin mantığı ile 60 yıllık üniversite kentinde bu anlayışı savunmak mümkün değildir. Yani başımızda Karadeniz dünyanın en zengin Omega 3 kaynağı hamsi. Ondan Omega 3 sentezleyebilecek ufku olan üniversitelere ihtiyaç var. 2 trilyon dolarlık Avrasya ticaretinin Karadeniz liman ve demiryollarını entegre ederek yüzde onunu almayı planlayan üniversite lâzım.

Günebakış - Berkant PARLAK

Trabzon KTÜ Karadeniz Teknik Üniversitesi Trabzon Üniversitesi İkinci Üniversite
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
-     2016-05-26 Teknik üniversitede hukuk, eğitim, ilahiyat, turizm hatta tıp fakültesi olmaz. Olursa neler olacağını KTÜ'nün kurulduğu dönem olduğu yerle bugün geldiği yer arasındaki farka bakarak görebilirsiniz. Rektörlüğünü yıllarca tıpçıların yaptığı teknik üniversiteden bugün mezun olan mühendisler ülke ekonomisine KPSS dershanelerini zengin etmekten başka bir şey katamıyor. Bir akademisyenin Trabzon'a daha fazla öğrenci gelmesi gibi bir beklentisinin olması da sadece komik.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzonspor'un devre arası kamp programı belli oldu!
Trabzonspor'un devre arası kamp programı belli oldu!
Anadolu Yakası Trabzonlular Derneği'nde ağır misafirler
Anadolu Yakası Trabzonlular Derneği'nde ağır misafirler