Advert
Advert
Advert

Karadeniz güvenilir bölgede

Türkiye’nin deprem haritasını çıkartan Ercan, Doğu Karadeniz'i en güvenilir 1. sıraya koydu.

Karadeniz güvenilir bölgede
Advert

Maltepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Türkiye’nin 4 bin yıllık deprem geçmişine göre düzenlediği haritaya bakarak Türkiye’nin il ve ilçeleri için beklenen en büyük depremin ne olduğunu ve bu bilgi ışığında yapılaşmanın yapılması gerektiğini söyledi.

Ercan, hazırladığı haritada en güvenilir sıralamasına ilişkin bilgi vererek, “Türkiye’nin göreceli olarak en güvenilir illeri 5. kümede yer alan Trabzon, Rize, Giresun, Artvin, Ordu, Zonguldak, Karabük, Sinop, Kırklareli, Yozgat, Karaman, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin, Siirt ve Batman. Bu illerde beklenen deprem büyüklüğü 6,5’in altı, yıkım gücü ise Mercalli Cannani ölçeğine göre 7 ila 8 ölçeğindedir.” diye konuştu.

Haritada Türkiye’yi 5 bölüme ayıran Ercan, Çok çekinceli iller olarak nitelendirdiği 1. bölümde şu illeri sıraladı: “Kocaeli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, İstanbul, Bursa, Yalova, İzmit, Sakarya, Bolu, Çankırı, Sivas, Van, Amasya, Tokat, Hakkari, Bingöl, Muş, Bitlis, Çorum, Çankırı.”

Günebakış - Nurgül GÜNAYDIN

Deprem Karadeniz Prof. Dr. Ahmet Ercan Doğu Karadeniz
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
şimal     2016-06-17 İzmir'de yaşar, Trabzon da sadece tatillerde bulunur biriyim. Artık kısmet nerede yakalarsa 1. ya da 5.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzon'un oyuncakçı kadınları
Trabzon'un oyuncakçı kadınları
Fındık üreticilerine Kardelen Soğanı'ndan ilave gelir
Fındık üreticilerine Kardelen Soğanı'ndan ilave gelir