Advert

Rize’de Suriyeli çocuk olmak…

Rize’de 12 yaşındaki Suriyeli Yasin, ailesine destek olabilmek için okulunu bırakıp sokaklarda çalışıyor.

Rize’de Suriyeli çocuk olmak…
kizilay_banner_300X250

Rize'de yaşayan Suriyeli Yasin’in yaşadıkları Suriyeli ailelerin Türkiye’de karşı karşıya kaldıkları sorunların sadece bir örneği olarak karşımıza çıkıyor. Suriye Savaşı'ndan kaçarak iki yıl önce Rize’ye yerleşen Elahmet Ailesi'nin en büyük çocukları olan Yasin Elahmet (12), ailesinin yaşadığı ekonomik zorluklardan dolayı eğitim hayatına ara verip sokaklarda çalışarak para kazanmak zorunda kaldı. İki yıl kadar önce Suriye’nin Halep kentinde yaşayan Elahmet Ailesi'nin babası Şadi Elahmet, taksi şoförlüğü yaparak geçimini sağlıyordu. Savaşın başlaması ile ikamet ettikleri köyleri bombalandı. Birçok komşularını ve akrabalarını kaybettiler. Aile hayatta kalabilmek için iki yıl önce Türkiye’ye kaçmak zorunda kaldı. İki yıl önce Türkiye’ye yerleşen 6 kişilik ailede bir baba, anne ve üç de çocuk bulunuyor. Çocuklardan ikisi Rize İmam Hatip Lisesi’nde eğitim görürken, 12 yaşındaki en büyük çocuk olan Yasin, ekonomik sıkıntılar çeken ailesine destek olabilmek için iki hafta önce çok sevdiği okulundan ayrılmak zorunda kaldı. Yasin iki haftadır elinde baskül ile sokaklarda gezip insanları tartarak kazandığı para ile aile bütçesine destek olmaya çalışıyor. Yasin’in Küçük kardeşi İbrahim de (8) okuldan arta kalan zamanlarda ağabeyi ile aynı işi yapıyor.

BABA ELAHMET: “MECBUR KALDIK”

Elahmet Ailesi’nin babası Şadi Elahmet, Rize’de geçinmekte zorluk çektiklerini, bu nedenle Yasin’i okuldan alarak çalıştırmak zorunda kaldıklarını belirterek, “Suriye’de çok sıkıntı var. Orada artık yaşamak çok zor. Türkiye, Suriye'ye göre çok iyi. Ancak burada hayat çok pahalı. Geçinmekte zorluk çekiyoruz. Mesleğim şoförlük. İş bulamadığım için seyyar satıcılık yapıyorum. Günde 25 TL kazanıyorum. Ancak bununla kira ve faturaları karşılamakta güçlük çekiyorum. Bu nedenle Yasin’i okuldan almak zorunda kaldık. Düzenli bir iş bulabilirsem yeniden okula göndereceğim.” dedi. Suriyeli baba, annesi ve babası dâhil olmak üzere birçok yakınından aylardır haber alamadıklarını da sözlerine ekledi.

OKULUNA DÖNMEK İSTİYOR

Yasin ise Suriye’de bombardımanda birçok akrabasının ve arkadaşlarının öldüğünü ifade ederek, "Ben okulumu çok seviyorum. Ancak bırakmak zorunda kaldım. Çünkü çalışmaya mecburum. Eğer babam iş bulabilirse yeniden okula başlamak istiyorum.” diye konuştu. Yasin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da çok sevdiklerini hatırlatarak, “Rize’ye geldiğinde mitingine gittim. Ama onunla konuşamadım. Onunla konuşabilseydim onu evimize davet edecektim. Onu çok seviyoruz.” ifadelerini kullandı. Yasin, bırakmak zorunda kaldığı okulunu ziyaret ettiğinde ise onu özleyen arkadaşları çevresini sararak onunla hasret giderirken, arkadaşları Yasin’i çok sevdiklerini ve okula geri dönmesini çok istediklerini dile getirdiler.

Kaynak: günebakış

 

Suriye Yasin Elahmet
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzonspor'un devre arası kamp programı belli oldu!
Trabzonspor'un devre arası kamp programı belli oldu!
Anadolu Yakası Trabzonlular Derneği'nde ağır misafirler
Anadolu Yakası Trabzonlular Derneği'nde ağır misafirler