Advert

Başbakan'dan Trabzon'a demir yolu müjdesi

Başbakan Binali Yıldırım demir yolu müjdesi verdi. Toplu açılış töreni için memleketi Erzincan’a giden Başbakan Yıldırım yaptığı konuşmada Erzincan-Trabzon arası demir yolunu yapacaklarını duyurdu.

Başbakan'dan Trabzon'a demir yolu müjdesi
kizilay_banner_300X250

Erzincan’a demir yolunu getirdiklerini belirten Yıldırım “Şimdi Erzincan’ı Trabzon’a bağlayacağız. Erzincan’ı Elazığ’a da bağlayacağız. Trabzon’dan Batum’a da demir yolunu bağlayarak oradan da Orta Asya’ya bağlanacağız.” dedi. Verdikleri sözlerin gerçek olduğunu belirten Başkan Binali Yıldırım "Biz birileri gibi üflemiyoruz ne dediysek onu yapıyoruz ve yapacağız. Ülkemiz Mustafa Kemal Atatürk'ün hedef gösterdiği 'muasır medeniyetler seviyesinin üstüne' Cumhuriyet'imizin yüzüncü yılında çıkacak." diye konuştu.

Hacısalihoğlu: Başbakanımız ulaştırmada başarılı işler yaptı

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Suat Hacısalihoğlu Başbakan Binali Yıldırım’ın sözlerinin gerçekçi olduğunu söyledi. Yıldırım’ın bakan olduğu dönemde de ulaşımda önemli yatırımlar yaptığını kaydeden Hacısalihoğlu “Bugüne kadar gerek bakanlığı gerek başbakanlığı döneminde isabetli karar almıştır. Aldığı kararları da sonuca ulaştırmıştır. Sayın Başbakan’ımızın bugüne kadar ulaştırmada yaptığı çok başarılı çalışmalar, yatırımlar Türkiye’de çığır açmıştır. Kendisi Türkiye’nin gerçekliklerini ve ulaştırmayı çok iyi bilen biridir. Bu zaten çoktan beri beklenen bir projeydi.” diye konuştu.

Boş konuştuğunu hiç görmedik

Demir yolu fizibilite çalışmalarının hâlâ devam ettiğini belirten Başkan Hacısalihoğlu şöyle devam etti: “Eminim ki Sayın Başbakan bu çalışmaların sonucunu bilerek konuşmuştur. Bu bizim yıllardan beri beklediğimiz sonuçtur. İnanıyoruz ki Sayın Başbakan en kısa sürede bunu yatırım programına aldırır ve sonuca ulaşılmış olur. Çünkü geleceğe dönük Trabzon-Erzincan ve Trabzon-Batum demir yolu bölgenin ekonomik gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır. Sayın Başbakan’ımızı kutluyoruz. Başbakan’ımızın bugüne kadar siyasî amaçlı, boş bir konuşma yaptığını hiç görmedik. Tamamen yatırıma dönük programlar doğrultusunda gerçekçi çalışmalar yaptığını biliyoruz. Biz onun Binali Yıldırım olarak ağzından çıkan her şeyin samimî, gerçekçi, uygulanabilir olduğuna inanıyoruz.

Rusya-Çin hattı Türkiye'ye bağlanacak

Başbakan Yıldırım’ın Erzincan-Trabzon hattını ifade etmesinin hemen ardından Trabzon-Batum hattını da eklemesini de yorumlayan Hacısalihoğlu “Sayın Başbakan’ımız bunu ülkenin diğer ülkelerle demir yolu bağlantısını dikkate almıştır. Batum sahil yolu bağlantısı ülkeler arasında özellikle Rusya ve Çin’den gelen hatta Soçi Limanı’na gelen raylı sistemi aynı zamanda Türkiye sınırları içerisine girmesi anlamını taşımaktadır. Bu geleceğe dönük doğu taraflarındaki ticaretin ülkemizle bağlantısının kurulması demektir. Her iki yönden baktığımız zaman Türkiye’nin bu bağlantıları kurması Türkiye’nin ekonomisi açısından çok çok önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Gümüşhane'deki madenler çok önemli

İç piyasadaki lojistik hareketleri ve özellikle Gümüşhane bölgesindeki maden yataklarının da önemine değinen Hacısalihoğlu “Uluslararası rekabeti düşünmesinden dolayı Trabzon-Erzincan demir yolu güzergâhını önemsediğini düşünüyorum. Zaten daha önceden ön fizibilite raporları hazırlanmıştı. Bu çalışmaların yapıldığı bilgisini de almıştık. Sayın Başbakan’ın Trabzon’u Karadeniz’in Erzincan üzerinden İran bağlantısını da yapılacağı anlamını taşımaktadır bu. Sadece iç pazar değil, uluslararası pazara raylı sistemlerle ve bölge ticaretinin daha fazla gelişmesi anlamını taşımaktadır.” biçiminde konuştu.

Berkant PARLAK

Başbakan Binali Yıldırım Trabzon Erzincan Demiryolu
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzonspor'un devre arası kamp programı belli oldu!
Trabzonspor'un devre arası kamp programı belli oldu!
Anadolu Yakası Trabzonlular Derneği'nde ağır misafirler
Anadolu Yakası Trabzonlular Derneği'nde ağır misafirler