Advert

Özkan Sümer: Trabzonspor kendi kaynaklarına dönmeli

Trabzonspor'un efsane isimlerinden Özkan Sümer Haber61 TV'de önemli açıklamalar yaptı.

Özkan Sümer: Trabzonspor kendi kaynaklarına dönmeli

Trabzonspor efsanesi Özkan Sümer Haber61 TV’de yayınlanan Şehrin Nabzı programına konuk oldu. Önemli açıklamalarda bulunan Sümer'in açıklamaları özetle şöyle;

TRABZONSPOR ZİNCİRLEME KAZA YAPTI

Son yıllarda Trabzonspor zincirleme bir kaza yaşadı. Hasar kolay kolay düzelecek bir kaza değil. Bunun nedenleri irdelenmeli. Buna eğilen kimse yok. Trabzonspor’un asıl meselelerini görmediğimiz sürece iyileştirme söz konusu olmaz. Temel yanlış, kitle olarak Trabzonspor’un günlük başarılarının verdiği heyecanı kullanır hale geldik. Trabzonspor’un temel motifi kendi kaynaklarıdır. Trabzonspor’un dokusu bozuldu. Bu durum bir uyumsuzluk ortaya çıkardı. Bu uyumsuzluk da bir kayıp ortaya çıkardı ve kayıp sürüyor. Trabzonspor’un kendi değerlerine dönüştürülmesi kendi değerlerinden hareketle olur.

PROGRAMI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

TRABZONSPOR KENDİ KAYNAKLARINDAN YARARLANMAK MECBURİYETİNDEDİR

Trabzonspor ile büyük kulüpler arasında fark açılıyor. Bu fark Trabzonspor’un gerçeğini tanımlamak yönünde üzerinde durulacak meseleler. Trabzonspor kendi kaynaklarından yararlanmak mecburiyetindedir. Oyuncu almayacak mı? Tabii ki alacak ama çok seçici davranmalıdır. Oyuncuların kariyerlerine bakarak sportif başarıya odaklı bir yanlış içindeyiz. Sportif başarıya ihtiyacı var. Ancak buna gidecek yol tıkalı. Bu yol Trabzonspor’un özgün yapısıyla açılır.  Bir takımın performansı doğrultusunda sadece kalite yetmiyor bir de ruh lazım. Bunu da kendi değerleri ile başarabilir. Bu yapılmadığında da sportif başarı ve ekonomik sıkıntıların çözümü daha da zorlaşıyor.

TRABZONSPOR KİTLEYE MUHTAÇTIR

Trabzonspor bilinçli bir sahiplenme içinde değildir. İki bağlılığı vardır. Bir taraftar bağlılığı diğeri ise müşteri bağlılığı. Biz hala müşteri bağlılığına odaklıyız. Trabzonspor sadece oyuncuya değil kitleye muhtaç. Taraftarın pozitif etkisini sağlayamıyoruz. Diğer kulüpler başka çareler bulabilir ancak Trabzonspor kitleye muhtaçtır. Başkanlık döneminde kritik dönemler geçirdik. Trabzonspor’un çıkar değil gönül taraftarına ihtiyacı var. Takım o zor dönemlerden başarılı bir şekilde geçti. Ekonomisini düzeltti, kitlesiyle buluştu. O takım biz ayrıldıktan sonra da başarılı bir performans gösterdi. Biz ayrıldığımızda Trabzonspor kadrosunda 15 Trabzonlu futbolcu vardı. Trabzonspor kendine dönük olarak ilerlemeli. Yol belli ama başka etkiler sonucunda yine yol değiştirdi ve o değişiklik bugünkü sonuçları ortaya çıkardı.

TFF ÖZERK OLMAKTAN ÇIKTI VE ÖZEL OLDU

Trabzonspor hakem haksızlığı yaşamıştır. Önceki dönemlerde de çok ciddi haksızlıklara maruz kalmıştır. Trabzonspor yalnızlığının sıkıntılarını yaşıyor. TFF’de Disiplin Kurulu’nda MHK’da ve TFF’nin tüm yapısı içerisinde Trabzonspor'un yeri ve rolü çok önemliydi. Diğer kulüpleri de inandırarak bu gücü elde ediyorduk. Herkesin hakkını alabileceği bir yarışma ortamına olanak sağlıyorduk. O zamanlarda Türk futbolu bir ilerleme sağladı. Temelde TFF’nin oluşumu artık özerk olmaktan çıktı, özel oldu. O özel yapının da kimlere hizmet edeceği ortada.

ERKEN DAVRANMAK VE GEÇ KALMAK YOK ETMEKTİR

Bir oyuncunun gelişmesini bütünüyle değerlendirmek lazım. Trabzon’un bozulan dokusuna bakmamız lazım. Trabzonspor’un altyapısı oyuncunun yanında antrenör ve yönetici de yetiştirmesi lazım. Buna oyuncunun sağlığını, çalışma şartlarını, güvenliğini eğitimini katmamız lazım. Bu çok komplike bir durum. Rekabet yancı oyuncu ile olduğu için onları geçebilecek bir eğitime ihtiyacı var. Eğiticilerin ne kadar eğitilmiş olduğuna da bakmak lazım. Erken davranmak ve geç kalmak yok etmektir. Oyuncuyu katma dönemindeki hazırlık sürecini iyi yapmak lazım. Trabzonspor 1461 Trabzon’a muhtaç. Bu süreçte kullanılamadı. Trabzonspor’a çok iyi bir model haline gelmişti. Ama şimdi amacından çok uzaklaşmış durumda. Alt yapı 1461’e üretecek. 1461 Trabzon da A Takıma üretecek. Ancak çok fazla oyuncu almak yanlışına düşmemek lazım.

FUTBOLDA ÇARPIKLIK VAR

Bir yöneticinin profesyonel futbolu bilmesi önemli değil. Bilse dahi etkiden uzak durması lazım. Doğru insanlar konusunda kararlılık gösterilmesi lazım. Kitlesel mesajlar dikkate alınacak. Toplumdan uzaklaşmış bir kurumsal yapı olmaz. Türkiye’de bu kadar teknik bir futbol yapısını yöneticiler idare etmeye çalışıyor. Uzmanlar getirilmeli ancak getirilen uzmanları da uzman olmayanlar yönetmeye kalkıyor. Böyle bir çarpıklık var.

TRABZONSPOR OLARAK ÇOK UYUMLU OLDUĞUMUZ SÖYLENEMEZ

Trabzonspor’da eski yöneticiler yayın gelirleri konusunda büyük kulüplerle kol kola girmiş Anadolu’yu unutmuştur. Trabzonspor o kulüplerle savaşarak büyümüştür. Anadolu kulüpleri ile bir araya gelmelidir. Onlar sana destek vermez, bu arada Anadolu’nun verdiği desteği de kaybedersiniz. Yanlış insana değer verip doğru insanı yok edersen bu çok kötü bir durumdur. Yanlış insanlara değer vermek doğru insanları kaybetmenin en kolay yoludur. Trabzonspor’un bütünlüğe ve doğru bilgiye ihtiyacı var. Doğru insan, doğru imkan ve doğru ortam. Alt seviyeden en üste kadar doğru tespitler yapılıp ilişkiler sağlandığı takdirde başarı gelir. Trabzonspor olarak çok uyumlu olduğumuz söylenemez. Gidişat olarak hala doğruyla buluştuğumuz söylenemez.

HALA ÇATIŞACAK SEBEPLER ARIYORUZ

Trabzonspor her şeyden önce bir potansiyel analizi yapması lazım. Kaynak üretimi ve oyuncu katılımı ile ne elde edilebilir? Bunlara çok iyi bakmak lazım. Biz hala çatışacak sebepler arıyoruz. Çatışma değil sorumlu insanlar olmaya yöneldiğimizde sorunlarımızın üstesinden geliriz. Biz olabildiğimizde güç oluşturma ortaya çıkabilir. Kitlenin aktivitesi sportif başarıya dönük. Dönemsel olarak taraftar olacaksın, sonuçlar iyi olmadığında da karşıda olacaksın.

TRABZONSPOR KENDİ İLE İLETİŞİMİNİ KAYBETTİ

Ligden çekilmek veya bir şeyleri değiştirmek Trabzonspor’un değil kimsenin iradesinde olan bir şey değildir. Trabzonspor için haksızlıklar çatışmaya, isyana değil bir uyarı niteliğinde olması lazım. Hırslanarak, kinlenerek, sorunları çözen kimse olmamıştır. Trabzonspor’un iletişimi çok önemli. Bu konuda da Anadolu ile iletişimidir. Trabzonspor’un iletişimdeki en büyük kaybı kendi ile olan iletişimidir. Çok ciddi kayıplarımız var ancak akıl yolunu açık tutmamız lazım.

HABER 61

Trabzonspor Özkan Sümer
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzon Hurması'nın faydaları
Trabzon Hurması'nın faydaları
Akif Hamzaçebi Akçaabatlılarla buluştu
Akif Hamzaçebi Akçaabatlılarla buluştu