Advert

Giresunlu kadınlar kan vermede önde

Türk Kızılayı Giresun Kan Merkezi Müdürü Dr. Bülent Karadeniz: “Türkiye ortalamasına göre Giresun’da en fazla kadınlar kan veriyor.” dedi

Giresunlu kadınlar kan vermede önde
kizilay_banner_300X250

Türk Kızılayı, Giresun’da 2015 yılı içerisinde 11 bin 460 ünite kan bağışı yapıldığını açıkladı. Konuyla ilgili bilgiler veren Kızılay Giresun Şube Başkanı Murat Cansız, 2015 yılında yaptıkları çalışmaları değerlendirerek Giresun’un ihtiyacı ve hedefi olan 13 bin ünite kan bağışına çok yakında ulaşacaklarını söyledi.

Cansız, “Kızılay’ımızın kan merkezinin 2015 yılı içerisinde almış olduğu kanları değerlendirdiğimizde yıl içinde 11 bin 460 ünite kan alınmıştır. Bunun yanı sıra ise yine 2015 yılında 407 kök hücre aldık. Giresun’un ihtiyaç olarak hedefi 13 bin ünite. 2016 yılında ise biz bu rakama ulaşmaya çalışacağız. İnanıyorum ki Giresun’da bu rakama ulaşacağız, çünkü üniversite öğrencileri bilinçli bir şekilde destek veriyor, sivil toplum kuruluşlarımız destek veriyor ve Giresun’u temsil eden vekillerimiz bize bu konuda çok büyük destek sağlıyor. Bu anlamda desteklerle birlikte 13 bin ünite olan kan ihtiyacımıza en kısa sürede ulaşacağız. Bunun bir göstergesi olarak 2016 yılının başında ise 2 aylık periyotta bin ünite kan aldık.” dedi.Kök hücre konusunda ise çalışmalarını sürdüğünü belirten Cansız, “Bugün Türkiye geneline baktığımız zaman kök hücre, ilik nakli bekleyen çok sayıda insanımız var. Bunun içerisinde 494 tane çocuğumuz, yavrumuz var. Bu konuda da çalışmalarımız hızlı bir şekilde ilerliyor.” şeklinde konuştu.

Türk Kızılayı Giresun Kan Merkezi Müdürü Dr. Bülent Karadeniz ise Giresun’da kan bağışı sırasında en başta kadınların geldiğini belirtti. “Giresun’da kadınların kan bağışı oranı Türkiye oranının üzerinde.” diyen Dr. Bülent Karadeniz, “Türkiye geneline baktığımız zamanla ülkemizde en fazla erkeler kan veriyor fakat Giresun’u değerlendirdiğimiz de kadınların Türkiye ortalamasına göre kan bağışı daha fazla. Giresun halkı kan bağışı konusunda çok duyarlı ve istekli. Her zaman da kan bağışını destekliyorlar. Bu soğuk kış günlerinde kan bağışı azaldı ve maalesef kan stoklarımız da azalmak üzere. Vatandaşların bize bu anlamda, bu zor kış günlerinde destek vermelerini istiyoruz.” diye konuştu.

günebakış

Giresun Kızılay Kan Verme Kadınlar
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzonspor'un devre arası kamp programı belli oldu!
Trabzonspor'un devre arası kamp programı belli oldu!
Anadolu Yakası Trabzonlular Derneği'nde ağır misafirler
Anadolu Yakası Trabzonlular Derneği'nde ağır misafirler