Advert

Fındık fiyatı Trabzon'da konuşulacak

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, “26-27 Şubat’ta Trabzon’un Akçaabat ilçesinde fındığın fiyatı konusunda bir toplantı olacaktır.” dedi.

Fındık fiyatı Trabzon'da konuşulacak
kizilay_banner_300X250

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, önceki gece yağan karla birlikte üreticide tedirginlik oluştuğunu ama şu anda fındık meyvesinin gözükmeye başlamadığı için karın bir etkisinin gözükmediğini söyledi. Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan yaptığı açıklamada, “2016 fındık sezonu öncesinde, Giresun bölgesinde fındık bahçelerinde püsküller nadir gözükmektedir. Bunu etkisiyle şubat ayında fındığın döllenme zamanı fakat dişi çiçeklerinde yok denecek kadar bölgemizde az gözükmekte. Bu da 2016 fındık sezonuna yansıyacaktır. Bazı bölgelerde yer yer karanfillerin açtığını görmekteyiz fakat açan karanfillerin sayısının düşük olduğunu, yaşlı dallarda çok az, genç dallarda ise biraz daha fazla olduğu gözükmektedir. Son dönem yağan kar üreticide tedirginlik oluşturmakta ama şu an fındık meyvesi gözükmeye başlamadığı ve don yapmadığı için karın bir etkisi gözükmemektedir.” dedi. Fındık üreticisine seslenen Karan, ”Tarım sigortasını 5 Mart’a kadar yaptırmalarını ve riski azaltmalarını istiyoruz. Yaklaşık olarak dönüm başı 50 TL’ye 1 metrekareyi sigortalanabiliyor. 1 sepette 5 kilo fındık olsa bu da 50-60 TL yapar. Bir sepet fındığa bahçesini 1 dönümünün sigortasını yaptırabiliyor. Risk almamak lazım, çünkü bizim bölgemizde insanlar, fındık sezonundan sonra düğünü yapmakta, çocuğunu okula yollamaktadır. Her şeyimiz fındık olduğu için bence bu riski üzerlerinden atmalarının iyi olacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

FINDIK FİYATI TRABZON'DA KONUŞULACAK

"Şu anda piyasaya giren bir fındık olmadığı için arz yok, arz olmayınca da fındık fiyatı yükselmesi gerekir ama tam aksine fiyat düşüyor." diyen Karan, "Biz bu olayı yetkili mercilerle görüştük ve devletin buna müdahale etmesini istedik. Bununla beraber Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e ulaştık ve bunun sonucunda da 26-27 Şubat’ta Trabzon’un Akçaabat ilçesinde fındığın fiyatı konusunda bir toplantı olacaktır. Burada daha detaylı olarak görüşme imkânımız olacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı’mızın konuyla ilgilenmesinden itibaren piyasada da fındık fiyatında bir yükseliş gözlemledik.” şeklinde konuştu.

günebakış

Giresun Ziraat Odası Nurittin Karan Fındık Fındık Fiyatı Trabzon Akçaabat
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzonspor'un devre arası kamp programı belli oldu!
Trabzonspor'un devre arası kamp programı belli oldu!
Anadolu Yakası Trabzonlular Derneği'nde ağır misafirler
Anadolu Yakası Trabzonlular Derneği'nde ağır misafirler