Advert
İç Dünyamdan Notlar-Paul Auster
Erkan Ergül

İç Dünyamdan Notlar-Paul Auster

Advert

Siz hiç okuduğunuz bir kitabın ardından yas tuttunuz mu?..

Ben tuttum...

Hem de birçok kere...

Sevdiğiniz, hiç bitmesini istemediğiniz kitabın en arka sayfasındaki “SON” yazısını gördüğünüzde, bir ayrılık duygusuna kapıldığınız oldu mu?...

Paul Auster’in “İç Dünyamdan Notlar” adlı kitabının arka sayfasına geldiğimde, kısa süreli bir yas ritüeli yaşamadım dersem, yalan olur.

Kısa süreli diyorum, sebebini aşağıdaki açıklamalarımda bulacaksınız.

İç Dünyamdan Notlar adlı bu otobiyografik kitabı Paul Auster dört bölüm üzerine kurgulamış...

Birinci bölüm; 5-9 yaş dönemini kapsamakta ve ABD’de yaşanan günlük olaylar etrafında seyir etmektedir.

İkinci bölüm; On yaşında sinemada seyrettiği “Kendi Kendine Küçülen Adam” ile 14 yaşında seyrettiği “Ben Bir Prangalı Kaçağım” isimli iki filmin anlatımı ile geçmektedir. Bu iki film, yazarın 10-14 yaş dünyasına tam manası ile balyoz gibi inmiştir.

Üçüncü bölüm; 20-24 yaş periyodunu anlatmaktadır. Burada dikkati çeken ayrıntı ise ayrıldığı eşi Lydia Davis; belirttiğim yaş periyodunda kendisine yazılan mektupları bir arşiv merkezine bağışlamayı düşündüğü fikrini açıklaması ile anlam kazanmaktadır. Çünkü bu mektuplar yazarın o dönemde yaşadığı her olayı ayrıntılı bir şekilde, gün ışığına sermektedir. Yazar da bu mektupları okur ile buluşturarak, kitaba tam manasıyla doğallık ve şiirsellik kazandırmayı başarır.

Dördüncü bölüm; Bu bölüm ise, ilk üç bölümde anlatılan olayların fotoğraflarının yer aldığı bir nevi albümden ibaret.

Kitabın ilk bölümü okuru her ne kadar içine almasa bile, yazarın gerek ikinci bölümdeki film anlatımları, gerekse üçüncü bölümde yer alan mektuplardaki derinlik, ister istemez okuru içine çekmeyi başarıyor.

Hazır yeri gelmişken, üçüncü bölümde yer alan mektuplardan, birkaç satırı da sizler ile paylaşmak isterim.

- Ortak ilgi alanlarınız vardı: Kitaplara, klasik müziğe tutkuluydunuz, ikiniz de yazar olmaya kararlıydınız, Marx kardeşler’e ve sakarlık üzerine kurulmuş diğer komedi filmlerine bayılıyordunuz, (satranç, ping ponga ve tenise kadar) her türlü oyunu seviyordunuz. Farklı yanlarınız ise sevgilerinizin kimyasındaki dengesizlik, arzularınızdaki bocalama, kararlılığınızdaki tutarsızlıktı. Çoğunlukla sen onun peşinden koşuyordun, o ise senin hamlelerine karşı koymak ile yakalanmayı istemek arasında gidip geliyordu.

- Mutlaka şarkı söyle, sesin soluduğun havayı başka bir şeye dönüştürsün. Bir şey yap, bir şiir, bir müzik parçası. İnsanlığın kurtuluşu severek yapmakta yatıyor.

- Dün gece neredeyse iki yıldır ilk kez Beethoven’ın 3'ncü Senfonisi’ni dinledim Gövdem sarsıldı, titredim ve ... ağladım...

- Çok üzgünüm, çok perişanım. Oraya geleceğime kesin gözüyle bakıyordun –başka hiçbir şey istemiyordum. Şimdi oturup senin resmine bakıyorum ve sesini anımsamaya çalışıyorum...

- Bütün iç çelişkilerime, yalnızlığıma karşın nasıl olduysa giderek yazmaya, kendi yeteneğime güven kazandım. Şimdi beni ayakta tutan sadece bu. Kendini adamış bir keşiş gibiyim...

- Bence insanın sonsuzluk duygusuna en yaklaştığı an, bugünü yaşamaktır...

- Bir yandan da olanaksız olduğunu bile bile sevmek ve sevilmek istiyorum. Galiba gizli bir yöntemle gerçek olandan kaçtım.

- Soyutlamalara inanmıyorum. Soyutlamalar zihnin katilleridir, zihni sakatlarlar...

- Hecelerin boğazıma kaçıp kazara beni boğmasından korktuğum için gülmemeye dikkat ediyorum...

Ve bunun gibi, şiirsel birçok cümleyi “İç Dünyamdan Notlar” da bulabilirsiniz...

Neden kısa süreli bir yas yaşattığı konusuna dönecek olursak, Paul Auster’in otobiyografik romanını okumaktan büyük keyif aldım. Okurken sayfaların eridiğini görmek burukluk, sona geldiğimde ise kısa süreli bir yas duygusu yaşadım.

Sonuç olarak, ben okudum, memnun kaldım. Bu kısa tanıtım ile sizlerin de ufkunda bir yıldız oluşturabilirsem, ne mutlu bana...

Çünkü; İnsan kitap okur...

Erkan Ergül

@Kutoz_

Advert
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzonspor'un devre arası kamp programı belli oldu!
Trabzonspor'un devre arası kamp programı belli oldu!
Anadolu Yakası Trabzonlular Derneği'nde ağır misafirler
Anadolu Yakası Trabzonlular Derneği'nde ağır misafirler