Pazarı geri alacağız

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan olumlu gelişmeler, en önemli pazarı Rusya Federasyonu olan Doğu Karadenizli ihracatçıları memnun etti.

EKONOMİ - 2016-07-02 14:52:41

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, yaptığı açıklamada, Rusya ve Türkiye arasında yaşanan olumlu gelişmelerin Türk ihracatçıları sevindirdiğini belirtti. Ülkeler arasındaki dostlukların kalıcı olduğunu ifade eden Gürdoğan, "Rusya krizinden önce Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ve Başbakanımızın girişimlerini biliyorduk. Narenciye Tanıtım Grubu olarak orada yaptığımız tanıtımlar da vardı. Bu kriz öncesinde oraya gitmek için müracaat etmiştik. Şu anda vizemiz Moskova'ya bildirilmiş durumda ve haber bekliyoruz. Biz bu işin çözüleceğini ve çözülmesinin heriki ülkenin menfaatinde olduğunu biliyorduk." diye konuştu.

Gürdoğan, yaşanan krizin kendilerine, bu pazarda daha çok nelerin kaybedildiğini ve bundan sonra nasıl hareket edilmesi gerektiğini gösterdiğini dile getirdi. Önümüzdeki aylarda Rusya'da düzenlenecek bir fuara katılarak Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edeceklerini anlatan Gürdoğan, yapacakları tanıtım atağıyla Rusya'da kaybettikleri pazarı geri alacaklarını söyledi. Gürdoğan, "İzin çıktığı zaman ilk etapta Moskova'ya gideceğiz. Ekonomi konseyi ve medya kuruluşlarıyla toplantı yapacağız. Devamında tanıtım atağına başlayacağız. Bunun yanında biraz da organize olmamız gerekiyor." dedi.

Gürdoğan, iki ülke arasında yaşanan olumlu süreçle ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti. Türkiye üzerinde oynanan oyunları gördüklerini ifade eden Gürdoğan, "Herkesin gözü Türkiye'nin üzerinde. Güçlü bir Türkiye için hep birlikte çalışmalıyız. Bugün bizi yönetenlerle birlikte var olan yol haritamıza göre gitmemiz gerekir." diye konuştu.

Günün Diğer Haberleri