Ayder 1 milyon turist bekliyor

Ayder Turizm Derneği Başkanı Altun, “Bu yıl bir milyon civarında bir sayı bekliyoruz. Turizm açısından Karadeniz Bölgesi favori. Aşırı derecede bir rağbet var. Her geçen gün bu sayı artıyor.” dedi

EKONOMİ - 2016-07-07 07:34:47

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde, doğal güzelliğiyle cezbeden, aynı zamanda kaplıcalarıyla ünlü Ayder Yaylası'nda, yerli ve yabancı turistlerin akın etmesi nedeniyle yoğunluk yaşanıyor. Ayder Yaylası, günübirlik gelip hafta sonunu değerlendirmek, günlük yaşamın yoğunluğundan uzaklaşmak ve aynı zamanda bayram tatillerini geçirmek isteyenlerin uğrak yeri oluyor. Her yıl on binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlayan Ayder Yaylası, Ramazan Bayramı'nda da yerli ve yabacı turistlerin akınına uğruyor.

Ayder Turizm Derneği Başkanı Ömer Altun, yaptığı açıklamada, Ramazan Bayramı dolasıyla Ayder Yaylası'nda yoğunluk yaşadığını söyledi. Oda sayısının geçen seneye göre 200 arttığını bildiren Altun, "Oda sayısında artış olmasına rağmen yine aşırı derecede bir yoğunluk var. Artık 200 oda da yetmiyor. İki bin yatak da yapsak bu yoğunlukta yine de yetmeyecek." dedi. Altun, artık Ayder Yaylası'nın reklama ihtiyacı olmadığını belirterek "Burası artık kendini aştı. Ayder, artık Türkiye'nin bir parçası ve turizm cenneti. Rize'nin turizmdeki başkenti. Buranın değerine sahip çıkıp daha güzel şeyler yapabilirsek gelen misafirleri daha güzel ağırlarız." diye konuştu.

Unutulmayacak bir tatilin adresi: Ayder

Ayder Yaylası'nın neden tercih edildiğini anlatan Altun, şöyle konuştu: "12 ay eğer stresli bir işte yaşıyorsanız Ayder Yaylası'nı tercih edin. Buraya geldiğiniz zaman sakin ve doğanın bin bir renk tonu ve dört mevsimi yaşayacağınız bir yayla. Gün içinde yağmuru, güneşi, sisi ve bulutu bir arada görerek doğa ile iç içe yaşayabilirsiniz. Şifa kaynağı bir kaplıcamız var. Aynı zamanda tulum eşliğinde horon oynayıp yöresel yemeklerimizi tadabilirler. Ziyaretçilerimizin unutamayacakları bir tatilin adresidir Ayder Yaylası." Altun, geçen yıl 800 bin kişinin Ayder Yaylası'na giriş yaptığını belirtti.

1 milyon bekliyoruz

Ayder'e 5 yıl önceye kadar 20-30 bin kişinin giriş yaptığını ifade eden Altun, şöyle devam etti: "Geçen yıl bu rakam 800 bin oldu. Bu yıl bir milyon civarında bir sayı bekliyoruz. Turizm açısından Karadeniz Bölgesi favori. Aşırı derecede bir rağbet var. Her geçen gün bu sayı artıyor. Çok güzel şeyler bekliyoruz. Kurban Bayramı'na kadar otellerimizde rezervasyonlar var. Bu yıl bizim için turizm çok güzel geçecek. Buranın turizmin iyi geçmesi aynı zamanda Rize'nin ve Türkiye'nin kazancıdır. Çok yoğun bir Arap turist talebi var. Havalimanı yapıldığı zaman Arap turist sayısının daha çok artacağına inanıyoruz. Havalimanı bu konuda bizim için çok büyük bir şans olacaktır." 

Günün Diğer Haberleri