Rize’ye Afet Bölge Müdürlüğü kurulacak

AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Doğu Karadeniz Bölgesi’ne hitap eden Afet Bölge Müdürlüğünü Rize’de kuracaklarını belirtti.

SİYASET - AK Parti - 2016-09-08 12:20:51

Karal, “Ankara’da yaptığımız çok ciddi çalışmalarla Afet İl Müdürlüğümüzün de teşvikleriyle beraber Rize’mizde inşallah Doğu Karadeniz Bölgesi’ne hizmet verebilecek Afet Bölge Müdürlüğünü Rize’de kuruyoruz. Yaklaşık 25 dönümlük arazi üzerinde bölgenin tamamına hizmet edecek geniş donanımlı bir afet koordinasyon merkezini Rize’de kuracağız. Bunu hükûmetimiz karara bağladı. Çalışmalarını fiilen il müdürlüğümüz başlattı. Afete daha kısa sürede daha, etkin bir şekilde müdahale edebilmek ve yaraları bir an önce sarabilmek amacıyla böyle geniş çaplı bir teşekkülü de Rize’mize yakında kazandıracağız.” dedi.

AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Fındıklı ve Hemşin ilçelerine giderek, afet sonrası oluşan hasarları ve yapılan çalışmaları inceledi. Karal, ilçelerde gerçekleştirdiği ziyaretlerin ardından yaptığı açıklamada, “Bölgemizin en önemli problemi afet problemidir. Diğer milletvekili arkadaşlarımızla birlikte Cumhurbaşkanımıza bu bölgenin afet konusunu bilimsel olarak tartışabilmek amacıyla konunun devlet düzeyinde ele alınmasının zaruretinden bahsettiğimizde Cumhurbaşkanımız talimat verdiler ve bu yılın sonuna doğru Rize’de bir afet sempozyumu düzenleyeceğiz. Yerli ve yabancı birçok bilim adamı, dünya çapında bu konunun uzmanlarını Rize’ye getireceğiz ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde bu konuyu masaya yatıracağız. Çünkü ortalama iki üç ayda bir bölgemiz afete maruz kalıyor.” diye konuştu.

Milletvekili Karal, geçtiğimiz günlerde yoğun yağış sonrası afet yaşanan Hemşin ve Fındıklı ilçelerine giderek, oluşan hasar ve yapılacak çalışmalarla ilgili yerinde incelemelerde bulundu, vatandaşlarla sohbet ederek geçmiş olsun dileklerini iletti. Milletvekili Karal, beraberindeki AFAD İl Müdürü Şakir Kuk, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Salih Kurtuluş ve il yönetim kurulu üyeleriyle birlikte ilk olarak Hemşin ilçesine gitti. Hemşin Belediye Başkanlığında İlçe Kaymakamı Hamza Türkmen, Belediye Başkanı Halim Kazım Bekar ve AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Mataracı’dan yaşanan afet ve sonrasındaki çalışmalar hakkında bilgiler aldıktan sonra afetin yaşandığı yerlerde incelemelerde bulundu. Karal ve berberindekiler, Hemşin’deki incelemelerin ardından Fındıklı ilçesine gitti.

Belediye Başkanı Adnan Özbalaban’dan afet ve sonrasındaki çalışmalar hakkında bilgiler aldıktan sonra Fındıklı’daki afetin en çok hasara yol açtığı Beydere köyüne gitti. Karal, afette kaybolan Efecen Işıklar’ın ailesini ziyaret ederek yaşanan olaydan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Karal, daha sonra AKUT ekipleri tarafından Efencan’ı arama çalışmalarının sürdürüldüğü olay yerine giderek AKUT ekibinden arama çalışmaları hakkında bilgiler aldı. Milletvekili Karal, incelemeleri sonrasında yaptığı açıklamada, “Devletimiz güçlüdür. Afet sonrasında oluşan bu hasarları en kısa süre içerisinde gidereceğiz. Devlet güçlü olduğu takdirde millet de güçlüdür. Devlet millet el ele vererek bu problemlerin üstesinden geldik. Bundan sonra da geleceğiz. Burada bir evladımız kayboldu. Temennimiz ve duamız bir mucizenin gerçekleşmesidir. Allah’tan ümit kesilmez. Değerli kardeşimize ve ailesine sabırlar diliyoruz. Elbette ateş düştüğü yeri çok daha fazla yakar. Bu vesileyle hepinize geçmiş olsun diyoruz. Allah inşallah böyle acıları bir daha yaşatmaz. Ama inancımızda tedbir almak gibi ilahi bir emir de var. Maalesef biz insanlar olarak afeti ve acıyı yaşıyor ve belli bir zaman sonra unutuyoruz. Bir daha aynı acıları yaşadığımız zaman hatırlatıyoruz. Bundan sonra gerekli kalıcı tedbirleri alma konusunda daha aktif oluruz diye düşünüyorum.” dedi.

BU YIL SONUNA DOĞRU RİZE’DE AFET SEMPOZYUMU DÜZENLENECEK

Rize’de afet sempozyumu düzenleyeceklerini belirten Karal, “Bölgemizin en önemli problemi afet problemidir. Diğer milletvekili arkadaşlarımızla birlikte Cumhurbaşkanımıza bu bölgenin afet konusunu bilimsel olarak tartışabilmek amacıyla konunun devlet düzeyinde ele alınmasının zaruretinden bahsettiğimizde Cumhurbaşkanımız talimat verdiler ve bu yılın sonuna doğru Rize’de bir afet sempozyumu düzenleyeceğiz. Yerli ve yabancı birçok bilim adamı, dünya çapında bu konunun uzmanlarını Rize’ye getireceğiz ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde bu konuyu masaya yatıracağız. Çünkü ortalama iki üç ayda bir bölgemiz afete maruz kalıyor.” diye konuştu.

Beydere Muhtarı Ziya Ermiş ise açıklamasında, 2001 yılında yaşanan afette 6 ay boyunca evinini yolunun kapalı olduğunu fakat bu afette afetin 5. günü olmasına rağmen köydeki tüm yolların açıldığına dikkat çekerek “Bugün afetin 5. günü. Ulaşmadığımız mahallem kalmadı. Vatandaşlarımın yüzde 90’ı şu anda evine arabasıyla gidebiliyor. Ben o zaman 6 ay evimin yolunu açamadım. Afet sabahı bütün görevliler buraya geldiler ve bütün imkânlar seferber edildi. O zamanla bu zamanın kıyasını da halkımıza bırakıyorum.” dedi.

Günün Diğer Haberleri