Advert
Karadeniz'de Arap turist bereketi
Advert

Karadeniz'de Arap turist bereketi

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Mısır, Katarve Ürdün vatandaşları, Doğu Karadeniz Bölgesi'ni mesken tuttular.

EKONOMİ - 2016-06-15 14:42:03

Doğu Karadeniz'e Arap turist ilgisi son iki yılda hızla arttı. Özellikle Körfez ülkelerinden gelen Araplar, başta Trabzon'da olmak üzere çok sayıda konut satın aldı.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı’na göre kent, Arap turistlerden geçen yıl 1 milyar dolardan fazla gelir elde etti. Yoğun Arap turist ilgisi nedeniyle yön tabelalarına Arapça yer isimleri eklenirken, esnaf için Arapça kurslar düzenleniyor. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Mısır, Katar ve Ürdün vatandaşları, Doğu Karadeniz Bölgesi'ni mesken tuttular. Trabzon başta olmak üzere Rize, Artvin, Ordu ve Giresun şehir merkezleriyle yaylalarını ziyaret eden Arapların bu bölgeyi tercih etmelerinin en önemli nedenleri, serin ve yağmurlu iklim ile doğal güzellikler.

Önceki yıllarda Bursa, Yalova ve İstanbul'a giden Alabdali ailesi ilk kez geldikleri Uzungöl'e hayran kaldıklarını söylediler. Majed Alabdali, Suudi Arabistan’da devlet memuru. Ailesiyle birlikte son 20 yıldır Türkiye’ye tatile geldiğini, bu yıla kadar İstanbul, Bursa, Yalova’ya gittiğini anlatıyor. Alabdali, "Trabzon’a ilk kez bu yıl geldik. Özellikle Uzungöl’ü çok sevdik. Türkiye gerçekten çok güzel bir ülke. Rize’ye gittik. Ayder Yaylası’nı da gördük ama Uzungöl farklı. Türkiye'de insanlar cana yakın. Zaman zaman dil problemi yaşıyoruz ama bir şekilde anlaşıyoruz. Avrupa'ya göre burada daha rahat ediyoruz. Trabzon’da bir daire alıp kendi evimizde kalmak istiyoruz." dedi.

EV ALANLAR ARASINDA SUUDİ ARABİSTAN VATANDAŞLARI BAŞI ÇEKİYOR

Trabzon Valiliğinin Al Jazeera'ya verdiği bilgiye göre, sadece son iki yılda Arap ülkelerinden kente gelen 1081 kişi, 1271 konut aldı. Suudi Arabistanlı Abdurrahman Al Secait onlardan biri. Al Secait, emekli olduktan sonra ailesiyle beraber geldiği Trabzon’u çok beğendiğini anlatıyor. Al Secait, "Bu bölgenin halkını çok sevdik ve Trabzon'u yaşanacak yer olarak gördük. Biz yağmuru ve serin havayı seviyoruz. Burada doğanın sunduğu imkânlar çok fazla. Gezilecek, görülecek çok yer var. Bu evde şimdilik tatillerde kalacağız. Daha sonra devamlı kalmayı düşünüyoruz. Bizimle burada çok güzel ilgileniyorlar. Yabancı dil bilen esnaf sayısı çok az. Sadece bu konuda sıkıntı yaşıyoruz. Akıllı telefon uygulamalarıyla veya beden diliyle anlaşıyoruz."

TRABZON'DA EMLAK SEKTÖRÜ HAREKETLİ

Suudi Arabistan vatandaşları başta olmak üzere Kuveyt, Katar, Ürdün'den gelenlere rastlamak mümkün. Turizmle birlikte emlak sektörü de hareketli günler yaşıyor. Şehrin birçok yerinde Arapça emlak ilanlarına rastlanıyor. Trabzon’da gayrimenkul danışmanlığı yapan Ömer Saka, Arap müşterileri için broşür bastırdı, ofisinin camında yazılı Türkçe ilanların yanına da Arapça karşılıklarını ekledi. Arap müşterileri ile rahat anlaşabilmek için tercüman da çalıştıran Saka, Arapların özellikle Havaalanı ve Yomra bölgesine ilgi gösterdiklerini anlatıyor. Saka, "Araplar, alacakları evin deniz manzaralı olmasını ve yeşillik görmesini istiyorlar. Site içinde ve güvenlikli olması da ayrıca önemli. Ev fiyatları büyüklüğüne ve yerine göre 250 bin lira ile 1 milyon lira arasında değişiyor. Bazı müşterilerimiz evi aldıktan sonra dekorasyon işini bize bırakıp gidiyorlar."

MAHREMİYETE ÖNEM VERİYORLAR

Trabzon’da, turizm seyahat acentesi sayısı beş yılda 53’ten 114’e çıktı. Kemalettin Yiğiter, bir acentede operasyon sorumlusu olarak çalışıyor. Bölgeye yönelik ilginin artmasında Suudi Arabistan'ın Riyad ve Cidde şehirlerinden Trabzon'a direkt uçuş yapılmasının etkili olduğunu söylüyor. Yiğitler, "Uzungöl, Araplar için vazgeçilmez. Hıdırnebi Yaylası, Sümela Manastırı, Ayder ve Karagöl'e turlar düzenliyoruz. Ordu'ya gidip teleferiğe binmek istiyorlar. Genellikle özel araç tercih ediliyor. Mahremiyete onlar da biz de çok önem veriyoruz. Araçlarımızın dikiz aynaları yukarı bakar. Camları siyahtır. Yaşlı şoförleri tercih ediyorlar."

2015 YILINDA 1,3 MİLYAR DOLAR BIRAKTILAR

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, tarihi ve turistik yerleri gösteren yön tabelalarına Arapça karşılıklarını yazdı. Esnafın, turistlerle rahat anlaşabilmesi için yabancı dil kursu düzenledi. 135 esnaf sertifika aldı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığından aldığımız bilgilere göre, Trabzon’a 2010 yılında 30 bin Arap turist gelirken bu sayı geçen yıl 410 bine kadar yükseldi. İlk yıllarda bir Arap turistin kentte ortalama konaklama süresi 1,4 gündü. 2016 yılında bu sürenin 8 güne kadar çıkması, bu yıl kentte 16 otelin daha hizmete açılması bekleniyor. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, turizm sezonu açılışında yaptığı açıklamada, 2015 yılında Trabzon'un Arap turistlerden 1,3 milyar dolar gelir elde ettiğini belirtti.

HACISALİHOĞLU: AMACIMIZ 3 MİLYONA ULAŞMAK

Arap turistleri bölgeye çekmek için yıllardır büyük bir tanıtım kampanyası yürüttüklerini vurgulayan TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ise şunları söyledi: “Yaptığımız tanıtımların karşılığını almaya başladık. Ancak tanıtımda kesinlikle hız kesmiyoruz. Amacımız bu yıl 500 bin Arap turist sayısını geçmek. Tüm hazırlıklarımızı buna göre yapıyoruz. Yatırımcılarımız da artık Arap turizm hareketinin önemini kavradı ve buna göre pozisyon almaya başladı. Amacımız 3 milyon turist rakamına ulaşmak. Tüm planlarımızı buna göre yapıyoruz.” Trabzon şehir merkezinde berber olan Mustafa Özbektaş, Arap turistlerin sayısının artması üzerine dükkânının camına Arapça kelimeler de eklediğini anlatıyor. Özbektaş, "Araplar en fazla sakal tıraşında titiz davranıyorlar. Sakalın şekli onlar için çok önemli. Kıvrımlarına çok özen gösteriyorlar. Bazen sakal tıraşının saç tıraşından daha uzun sürdüğü de oluyor. El yordamıyla anlaşıyoruz, anlaşamadığım zaman karşı dükkândaki Suriyeli arkadaşı çağırıp yardım istiyorum. Genellikle hepsinin eli bol."

TRABZON'U RİZE TAKİP EDİYOR

Araplar, tur şirketleriyle gelmek yerine kendileri gelip gezmeyi tercih ediyorlar. Otellerini, araçlarını, yemeklerini yiyecekleri lokantaları kendileri belirliyorlar. Rize'ye 2013 yılında 25 bin Arap turist gelirken bu sayı geçtiğimiz yıl 47 bine çıktı. Turist sayısını yükseltmek isteyen Rize Valiliği, ulusal ve uluslararası turizm fuarlarına katıldı. Rize'de geçtiğimiz ay yeni bir dört yıldızlı otel hizmete girdi. Önümüzdeki yıl da beş yıldızlı bir otelin açılması planlanıyor. Rize'ye gelen turistler Fırtına ve İkizdere Vadileri başta olmak üzere Ayder Yaylası ve çevresini geziyorlar. Doğu Karadeniz'de alternatif turizmde öne çıkan Rize, son yıllarda turistlerin, özellikle de Arapların gözde mekânları arasında yer alıyor. İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, Rize'yi ziyaret eden turist sayısının her geçen gün arttığını, yabancı turistler arasında özellikle Arap turistlerde önemli bir artış gözlemlendiğini belirtti. Kentin bu yıl çok iyi bir turizm sezonu geçireceğine inandığını söyleyen Hocaoğlu, "Geçen yıl ilimizi 700 bin kişi ziyaret etti. Bunların 70 bini yabancı turist, bunların da 50 bin civarını ise Arap turistler oluşturdu. Son dönemlerde yabancı ziyaretçi sayısında Arap ve körfez ülkeleri önde geliyor. Bu yıl yerli ve yabacı turist sayısında çok ciddi bir artış olacağını düşünüyoruz." dedi.

ÇİMEN: TURİZMİN LOKOMOTİF OLACAĞINA İNANIYORUM

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, kentin kalkınması için turizmin bir lokomotif olacağına inandığını söyledi. Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan ve geçmişi milattan öncelere kadar dayanan Gümüşhane’nin turizmde hak ettiği yeri artık almasını istediklerini dile getiren Çimen, "Bunun için yerel dinamikleri harekete geçirmek için elimizden her şeyi yapmaktayız. Şehrimizde turizmin kazandıracakları yeterince iyi bilinmiyor. Turizmde güneş, deniz ve kumsal turizmi yerini yavaş yavaş doğa, yayla ve eko turizm almakta." ifadelerini kullandı. Çimen, Gümüşhane'de 450 yaylanın bulunduğunu vurgulayarak, "Her bir yaylamızın doğal çekiciliği ve endemik yapısı farklı. Bunu yaz ve kış turizmine kazandırmak için farkındalık oluşturmak zorundayız. İnsanlarda turizm ve turist olgusu yavaş yavaş oluşmaya başladı ama ilerleyen zamanlarda daha iyi seviyelere gelecektir.” değerlendirmesinde bulundu. Arap turistler için Gümüşhane’nin biçilmiş kaftan olduğunu belirten Çimen, yaylaların, tarihten gelen zengin kültürün ve doğal güzelliklerin bunda en önemli etken olduğuna işaret etti.

UZUNER: TURİZME YÖNELİK ÇEŞİTLİ ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYORUZ

Giresun Turizm Altyapı Hizmet Götürme Birliği Müdürü Tamer Uzuner, kentin turizmde ilgi odağı olmaya başladığını söyledi. Giresun’un doğasıyla, deniziyle, misafirperver insanlarıyla öne çıkan bir kent olduğuna değinen Uzuner, “Turizme yönelik çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Giresun Adası, Giresun Kalesi ve yaylalar ciddi anlamda turizm potansiyeli olan yerler. Arap turistler de bu tarihi ve doğa harikası yerlere ilgi göstermeye başladı." dedi.

ORDU’NUN DERELERİ TURİZME AKIYOR

Ordu Valiliği, Arapları bölgeye çekebilmek için "Ordu’nun dereleri turizme akıyor" ve "Milyonlar Ordu’yu paylaşıyor" adıyla iki tanıtım projesi hazırladı. Bunun yanı sıra, yüzden fazla Arap gazeteciyi davet ederek Ordu’yu tanıttı. Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Suudi Arabistan'dan direkt uçak seferlerinin de başlayacağını söyledi. Balkanlıoğlu, "Tanıtım programları sonrasında, Körfez ülkelerinden gelen iş adamları Ordu’da yatırımcı olmak istediklerini belirttiler. Tatil köyleri ve yaşlılara yönelik rehabilitasyon merkezleri, golf sahaları açabileceklerini söylediler. Çaybaşı ilçemizde uygun bir yer bulundu. Gerekli izinlerin alınması için başvurdular. Ordu-Giresun Havaalanımıza 19 Haziran’da Suudi Arabistan’dan ilk sefer gerçekleştirilecek."

Günebakış

Sen de Yorumla...
DİĞER HABERLER