Advert
Fındık sezonu 10 gün erken başlayabilir
Advert

Fındık sezonu 10 gün erken başlayabilir

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2016 yılı tahmini fındık rekoltesinin 468 bin ton olduğunu açıklanması ile birlikte daha önce yaşanan rekolte karmaşası ortadan kalkmış oldu.

EKONOMİ - 2016-07-14 13:09:41

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, "Bu sezon bakanlığın kararıyla tek elden rekolteyi açıklamasını biz de olumlu karşıladık." dedi. Geçen yıl fındık sezonunun ardından yaşanan bir küllenme olayının olumsuz etkileri olduğunu belirten Karan, "Bu küllenme olayından dolayı fındık bahçelerinin risk altında olduğunu kamuoyu ile daha önce paylaşmıştık. Erkek püsenekler aralık ayı gibi fındık bahçelerinde çok düşük oranda çıkmaya başladı. Ocak ayının başlarında ise karanfil sayısının düşük olduğunu, 2016 fındık sezonunda ürünün çok az olacağını ve fındığın döllenme sıkıntısı yaşadığını defalarca deklare ettik. 468 bin ton bu zaman kadar belki de fındıkta en düşük rekolte olmuştur." şeklinde konuştu.

Bu sezon bakanlığın kararıyla tek elden rekoltenin açıklamasını olumlu karşıladıklarını söyleyen diyen Karan, “Rekolteyi tek elden açıkladılar fakat her grubun ziraat odalarının, ihracatçılar birliğinin, FİSKOBİRLİK’in, Tarım İl Müdürlüğünün, Fındık Araştırmanın ve hattâ Ulusal Fındık Konseyinin temsilcileri var yani ortak bir akıl oluşturularak bir rekolte tespit çalışması yapıldı. Yapılan tespit çalışmalarını olumlu bulduğumuzu ve gerçekçi olduğunu, rekoltenin de arkasında duracağımızı deklare etmek istiyoruz. Bakanlığın rekolteyi tek kalemden açıklaması masa başında açıklayanlar vardı, saha çalışmaları yapılmıyordu herhangi bir vatandaş çıkıp ‘şu kadar Türkiye’de fındık rekoltesi var’ ben de o zaman çıkıp diyordum ki ziraat odası olarak ‘benim rekoltem de bu.’ Ve bu inandırıcı olmuyordu. Tek elden açıklandığı zaman piyasada spekülasyonun önüne geçilmiş olacak.” ifadelerini kullandı.

Fındıkta Türkiye rekoltesinin 468 bin ton, Giresun il genelinde rekoltenin de 54 bin 197 bin ton olarak tahmin edildiğini vurgulayan Karan, “Tabii geçen yıla kıyasladığımız zaman yüzde 50 gibi bir kayıp söz konusu. Biz bunu küllenme hastalığına bağlıyoruz, inşallah önümüzdeki yıldan itibaren de üreticilerimiz bu konuda duyalı olur ve bahçelerinde kimyasal mücadeleye başlarlar. Önümüzdeki yılda bunun etkisiyle beraber rekoltenin az olacağı beklenebilir. Ordu ve Trabzon bölgesi de son yılların en fazla yağışını aldı, bizim bölgemiz de ortalama üzerinde bir yağış aldı ama son bir hafta havanın güneşli olması bekleniyor, fakat ben güneşin çok fazla bir etkisi olacağına inanmıyorum çünkü topraklar şu an su ihtiyacını yeterince karşıladı. Güneşli olması da bir yönden iyi, en azından vatandaş bahçesini iyice temizler, hasada hazırlığını yapar ve iyi bir şekilde hasada hazırlanmış olur.” dedi.

FINDIK SEZONU 10 GÜN ERKEN BAŞLAYABİLİR

Fındık sezonunun erken başlayabileceğinden bahseden Karan şöyle devam etti: “Bu sezon şu anki fındık bahçelerine baktığımız zaman geçen sezona göre 1 hafta 10 gün gibi fındık sezonunun erken başlamasını öngörüyor. Bununla ilgili bir komisyon kurulacak ve o komisyon karar verecek ama bizim beklentimiz bir hafta ile 10 gün arasında önde gibi gözüküyor.” diye konuştu. Fındık üreticisi ise açıklanan rekolteden memnun kalmadığını belirtirken, fındık fiyatlarının istedikleri seviyede yükseleceğine inanmadıklarını söylediler.

YANIKOĞLU: "RAKAM HAKLILIĞIMIZI ORTAYA KOYDU"

Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Temel Yanıkoğlu da yaptığı açıklamada, yeni mahsul fındık rekoltesinin düşük olmasını beklediklerini, açıklanan rakamın haklılıklarını ortaya koyduğunu söyledi. Yanıkoğlu, "Daha önce rekoltenin düşük gerçekleşeceğini ifade etmiştik. Beklentimiz yönünde bir rakam açıklandı. Bakan Çelik tarafından kamuoyuna duyurulan rakama inanıyor ve güveniyoruz." görüşünü belirtti.

Sen de Yorumla...
DİĞER HABERLER