Yetenek Sorunumuz Yok
Ali Kandemir

Yetenek Sorunumuz Yok

Advert

Sanat camiasından, bilim dünyasına, edebiyat alanından sanayicisine ve sporcusuna kadar alanında çok başarılı insanımız var.  Başarılı olanlara baktığımızda; başarı nedenlerinin genellikle sistemin eseri olmaktan daha ziyade, bireysel yeteneklere bağlı olduğunu görürüz. Gurur verici olmakla birlikte, bireysel başarıların etkisinin her zaman sınırlı olduğu, toplumun büyüklüğü dikkate alındığında yeterli dönüşüme katkıda bulunmadığı görülecektir.

Sistemleşmeyi öne çıkarma yerine bireysel başarılarla yetinmek, toplumun dönüşüp gelişmesi için yeterli itici gücü oluşturamaz. Sistemleşmek sabır ve disiplin gerektiren süreçleri ihtiva eder. Bunun yanında bir sorunun çözümünde bütüncül düşünülme yaklaşımından uzak yöntem kullanıldığında ise onca çaba ve emeğe karşılık istenilen sonuçlara ulaşılamaz. Çabaların sonuçsuz kalması ise motivasyon ve inanç kaybı demektir.

Başarısızlığımızın nedenleri arasında, planlama ve uygulama aşamalarının denetimsizliği, sistemik bir metodolojiden uzak çalışma alışkanlığımız, niyetlendiğimiz iş için eleman eksikliğimiz ve bütüncül yaklaşımdan uzak olmamızın büyük etkisi bulunmaktadır. Örneğin eğitim konusunda iyi örnekleri görmek amacı ile yöneticisinden öğretmenine eğitimde başarılı olan ülkelerin eğitim ortamlarına çok sayıda ziyaretler gerçekleştirirken, onların öğretmen yetiştirme sistemi üzerinde hiç durmayız. Yüksek teknoloji üreten ülkelerdeki laboratuar ortamlarını ülkemizde taklit ederken, o ülkelerin araştırmacı yetiştirmedeki süreçlerini göz ardı ederiz. Geriye dönüp bakıldığında ise; heba olan kaynaklar ve zaman karşılığında kat edilen mesafelerin oldukça sınırlı olduğuna şahitlik ederiz.

Bu arada dünyanın birçok ülkesi ile kıyaslandığında kendimize haksızlık etmeyelim. Fakat arzumuz ve isteğimiz bireysel başarılar yerine, sisteme bağlı ve daha geniş kitlelerin yer aldığı tesadüfî olmayan kalıcı başarılara imkân tanıyacak süreçleri geliştirmek. Ortak bir akılla gerçek sorunlarımızın ne olduğu üzerinde düşünüp, gerekli planlamaları yaptığımızda, her alanda sisteme bağlı kalıcı başarılar kendiliğinden gelecektir.

Türk insanının yetenek sorunu yoktur. Ülkemizde yeteneklerin yaygın etkisini artıracak sistemleşememe sorunu vardır.

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Of Kıyıder'den ikinci kan bağışı organizasyonu
Of Kıyıder'den ikinci kan bağışı organizasyonu
Vampir Kelebek kabusu ne zaman bitecek?
Vampir Kelebek kabusu ne zaman bitecek?