Yaprak niçin yeşil?
Ali Kandemir

Yaprak niçin yeşil?

Advert

Yazının geri kalan bölümünü okumadan önce başlıktaki soruya muhtemel cevaplarınızı düşününüz. Her gün hepimizin yaşamı açısından son derece önemli onlarca olay ve durumla karşılaşırız, fakat bunların nedenleri üzerinde hiçbir zaman düşünmeyiz. Hatta düşünmek bile aklımızın ucundan geçmez. Çevremizi saran bitkilerin yapraklarının niçin yeşil olduğunu düşünmediğimiz gibi. Gözle görülmeyen birkaç çeşit organizmayı bir kenara bırakırsak yaşamak için bütün canlılar Güneş’e muhtaçtır.

Elimizi kaldırdığımızda, kirpiklerimizi oynattığımızda, oturup kalktığımızda, uyuduğumuzda, düşündüğümüzde kısaca ömrümüz boyunca bir an bile durmadan enerji harcarız ve bunun tek kaynağı Güneş. Güneş’in bize ulaşan ışınlarından yaşamamız için gerekli enerjiyi bizler ve hayvanlar direkt olarak alamaz. Gerekli enerjiyi besin adını verdiğimiz maddelerden paketlenmiş olarak temin ederiz. Karasal ortamlarda insan dahil bütün hayvanlar besin açısından bitkilere bağımlıdır. Çünkü bitkilerde yeşil yapraklar bulunur. Yapraklara yerleşmiş değişik ışık yakalayıcı renkli maddeler -ki başında yaprağa rengi veren yeşil renkli klorofil gelir- ışığı yakalayarak yaşam için gerekli enerjiyi bitkinin ürettiği besinlere hapseder. Başka bir ifade ile yeşil yapraklar hepimizin ihtiyaç duyduğu güneş enerjisinin dünyaya girdiği kapı görevi görür. Onlara ışık yakalayıcı antenler de diyebiliriz. Anten görevini yapabilmesi için de yeşil renkli olması zorunlu.

Yeşil yapraklar sadece tüm canlı için enerji dolu besin paketleri üretmez, aynı zamanda yaşam için gerekli oksijeni sağlar ve bizim için öldürücü olan karbondioksiti de temizler. Bir an nefes alıp veremediğimizi düşündüğünüzde bunun ne demek olduğunu anlamak için biyoloji kitaplarını okumaya gerek olmadığı anlaşılacaktır. Hülasa bitkiler hepimiz için sıradan yeşillikten, çalı ve çırpıdan daha fazlasıdır.

İlk fırsatta bir bitkiye bakışlarımızı odaklayarak bizim için ne kadar önemli olduklarını düşünelim. Bu davranışımıza bitkinin minnettar olacağını bilmeliyiz. Bugüne kadar yaşamlarını ve önemlerini görmezden gelmemize rağmen yine de suçumuzu yüzümüze vurmayacaktır. Yeşile bürünmüş doğa hem dost, hem de yaşam demektir.  Yaprağın hepimiz için yeşil olduğu unutulmamalıdır.

 

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Of Kıyıder'den ikinci kan bağışı organizasyonu
Of Kıyıder'den ikinci kan bağışı organizasyonu
Vampir Kelebek kabusu ne zaman bitecek?
Vampir Kelebek kabusu ne zaman bitecek?