Advert

Islık Dili UNESCO’da görüşülecek

Türkiye ilk kez UNESCO Dünya Kültür Mirası Kongresine ev sahipliği yapacak. 2016 yılında Temmuz ayının ilk haftasında gerçekleştirilecek olan UNESCO Dünya Kültür Mirası Kongresine Büyükelçi Lale Ülker ev sahipliği yapacak.

Islık Dili UNESCO’da görüşülecek
kizilay_banner_300X250

223 ülkeden 2 binin üzerinde bir katılımcının beklendiği kongrede değişik tabiat kültür varlıklarının yani sıra ilk defa Türkiye’de Kuş Dili somut olmayan dünya kültür mirası kapsamında görüşmeye açılacak. 7 gün sürecek UNESCO Kongresi kapsamında Hıdırellez, Türk kahvesi, çinicilik ve ebru sanatı gibi Türk Kültür mirasları da gündeme gelecek.
40. UNESCO Dünya Kültür Mirası Kongresi boyunca UNESCO’ya sunulan projelere ait kitap, dergi, afiş ve benzeri yayınlanmış materyaller toplanarak arşivlenecek.

Kuş Dili ile ilgili olarak UNESCO’ya sunulan Kültür ve Turizm Bakanlığı çalışmasında ise sadece bir adet basılı eser olması en büyük engel olarak görülüyor. Kuş Dili ve diğer dünya kültür mirası dosya başvuruları UNESCO tarafından 2017 yılının ilk yarısında karara bağlanacak.

 

Giresun Islık Dili Kuşdili UNESCO Dünya Kültür Mirası
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzonspor'un devre arası kamp programı belli oldu!
Trabzonspor'un devre arası kamp programı belli oldu!
Anadolu Yakası Trabzonlular Derneği'nde ağır misafirler
Anadolu Yakası Trabzonlular Derneği'nde ağır misafirler