Advert

Görele'de Çepni Kültürü Paneli düzenlendi

Görele Belediyesi, Samsun-Sakarya İlkadım Eğitim, Kültür ve Spor Kulübü Derneği, Görele Beyazıt Köyü Yardımlaşma, Güzelleştirme ve Kültür Derneği ile Görele Dernekler Federasyonu tarafından “Giresun ve Çevresinde Çepni Kültürü“ Paneli düzenlendi.

Görele'de Çepni Kültürü Paneli düzenlendi
kizilay_banner_300X250

Görele Hasan Ali Yücel Kültür Merkezinde düzenlenen panele Prof. Dr. Ali Çelik, Yrd. Doç. Dr. Dursun Şahin, Yrd. Doç. Dr. Nazım Kuruca, Yrd. Doç. Dr. Musa Öksüz ve Okutman Gökhan Hamzaçebi konuşmacı olarak katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Görele Belediye Başkanı Tolga Erener, Görele Belediyesi olarak tarihimize, kültürümüze, geçmişimize önem veren bir yapı hâline geldiklerini söyledi. ‘Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez.’ sözünü hatırlatan Başkan Erener, “Görele Belediyesi olarak kültür eserlerimize yer vermeye başladık. İlk olarak Görele’de nüfus kayıt kitabını yayınladık. Daha sonra Görele Mahkeme Sicili kitabını yayınladık. Şu anda Sinan Koca tarafından derlenen Görele Ağzı kitabı basım aşamasında. Yine aynı zamanda Ayhan Yüksel ve Prof. Dr. Feridun Emecen tarafından Görele tarihiyle alakalı kitap çalışmamız bitmek üzere. Kim olduğumuzu, ne olduğumuzu, nereden geldiğimizi ve nereye gideceğimizi bilmek zorundayız. Kültürümüze, geleceğimize sahip çıkmalıyız. Şunu da hatırlatmakta fayda görüyorum. Yakın zamanda başlayacak olduğumuz ‘Meydan Projesi’ne yeni yaptırdığımız Atatürk Heykeli’nin altına da Millî Mücadele’nin başmimarlarından biri olduğuna inandığımız Giresunlu olan fakat unutturulmaya çalışılan Topal Osman’ı rölyef olarak kabartmasını koyuyoruz. Ben başta Prof. Dr. Ali Çelik Hocam olmak üzere diğer hocalarıma çok teşekkür ediyorum.” dedi

ANADOLU’DA BÜTÜN TÜRK BOYLARINI BULABİLİRSİNİZ

Prof. Dr. Ali Çelik, Anadolu’da kimliklerini en iyi şekilde muhafaza eden Türk boyunun Çepni boyu olduğunu söyledi. Dünyanın kültürler arası bir savaş yaşadığını belirten Çelik, “Onlar yok olmadılar. Niye yok olmadılar. Bir şeyi muhafaza ettikleri için yok olmadılar. Diğerleri yok oldu. Niye? Bir şeyi muhafaza edemedikleri için yok oldular. Nedir o? Kendi kültürleridir. Şu anda dünya, kültürler arası bir savaş yaşıyor. Bu savaşın en fazla etkilediği ülkelerden birisi maalesef biziz. Anadolu coğrafyasında yaşayan Türklerdir. Diğer Türkler o kadar etkilenmemektedirler. Gidin Kazakistan’a, gidin Kırgızistan’a, gidin Azerbaycan’a bizdeki kadar etki göremezsiniz ama Anadolu’da bunu daha net görüyorsunuz. Anadolu’da bütün Türk boylarını bulabilirsiniz. 24 Oğuz boyunun tamamı Anadolu’da mevcuttur ama birilerinin sadece isimleri vardır. Bunlar içerisinde Kayılar dâhil olmak üzere bu güne kadar kimliklerini en iyi şekilde muhafaza eden Türk boyu Üç Oklardan Gökhan’ın oğlu Çepni boyudur. Kendi kimliklerini muhafaza eden boydur.” dedi.

ÇEPNİLER KİMLİKLERİNİ MUHAFAZA ETMİŞLERDİR

Anadolu’da da Çepni kültürünün hâlâ yaşamaya devam ettiğini ifade eden Çelik, şunları kaydetti: “Bu salonda sizler gibi seçkin insanların, bu konuyu merak eden insanların, buna gönül vermiş insanların, kendilerini Çepni Türkü kabul etmiş insanların bir araya gelmesi çok büyük bir başarıdır. Bu davaya bir hizmettir. Kendi kimliğinizi muhafaza edebilmek ve sizden sonraki kuşaklara da bunu aktarabilmek için iyi bir fırsattır. Bizim yaptığımız şey sizi size anlatmaktır. İşte bu da Anadolu’da Çepni kültürünün hâlâ yaşamasının göstergelerindendir.”

Çepni boyunun tarihi ile ilgili bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Nazım Kuruca ise “Nereden başlayalım, ne yapalım derken bu ekiple beraber yıllardır çalışıyoruz, dağ bayır geziyoruz. Bilimsel Araştırma Projesi çerçevesinde yaklaşık 20 civarında tebliğ ve makale çıktı. 2 tane kitap şu anda yayına hazır. Karadeniz Çepniler diye hazırlanan iki tane belgesel hazırlandı. Diğeri de otçu göçü. Bu çalışmalar yaklaşık 3 sene sürdü. Kadırga Yaylası’ndan Karagöl Yaylası’na kadar yaklaşık 450 oba gezdik. Elimizde 10 bin civarında fotoğraf var. Yaklaşık 30 saate kadar çekim var. Çalışmalarımız hâlen devam etmektedir.” dedi.

Daha sonra Yrd. Doç. Dr. Dursun Şahin, Şairlerde Çepni İzleri, Yrd. Doç. Dr. Musa Öksüz, Çepni İnanç İzleri ve Okutman Gökhan Hamzaçebi ise Çepni Müziği hakkında bilgi verdiler. Panel sonunda Belediye Başkanı Tolga Erener, konuşmacılara plaket ve kemençe hediye etti.

Günebakış - Ahmet CEYLAN 

Giresun Görele Çepni Kültürü Paneli
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzonspor'un devre arası kamp programı belli oldu!
Trabzonspor'un devre arası kamp programı belli oldu!
Anadolu Yakası Trabzonlular Derneği'nde ağır misafirler
Anadolu Yakası Trabzonlular Derneği'nde ağır misafirler