Advert

Maçka yaylaları turistleri bekliyor

Yaklaşık 4 bin yıllık tarihi geçmişinin izlerini ve kültürünü, doğal güzellikleriyle turizmin hizmetine sunan Maçka, restorasyon kapsamında kapalı olan Sümela Manastırı'na alternatif olarak yayla turizmine yöneldi.

Maçka yaylaları turistleri bekliyor
kizilay_banner_300X250

Doğu Karadeniz'de alternatif turizmin adresi olan yaylalar, son yıllarda tatilcilerin en gözde mekanları arasında yer alıyor. Doğal güzelliklerinin yanı sıra Sümela Manastırı başta olmak üzere kültürel varlıkları ve tarihi yapısıyla dört mevsim turistlerin ilgisini çeken Maçka, son yıllarda Trabzon'u ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği yerler arasında ilk sırayı alıyor. Mesire yerleriyle öne çıkan Maçka, kaynak suları, temiz havası ve doğasıyla bütünleşen güzelliklerinin yanısıra balık ağırlıklı mutfak kültürü ve Hamsiköy sütlacıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor.

Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan yaptığı açıklamada, ilçenin tarihi, kültürel ve doğal yapısıyla bölgenin en önemli turizm merkezlerinden olduğunu söyledi.İlçenin en önemli turizm potansiyelinin Altındere Milli Parkı'ndaki tarihi Sümela Manastırı olduğunu dile getiren Koçhan, Sümela Manastırı'nın, Doğu Karadeniz turizminin lokomotiflerinden biri olduğunu ifade etti. Koçhan, tarihi Sümela Manastırı'nın kapsamlırestorasyon nedeniyle bir süreliğine kapalı olduğunu anımsatarak, manastırın kapalı olmasının bölgenin turizm potansiyelini etkilememesi için belediye olarak turizme dönük çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

"BÖLGEYİ EN FAZLA ARAPLAR ZİYARET EDİYOR"

Turizmde farklı alternatiflere yöneldiklerini anlatan Koçhan, "Maçka Belediyesi olarak yaptığımız çalışmalarla yerli ve yabancı turistsayısını artırmayı planlıyoruz. Bu kapsamda da yayla turizmine yöneldik. Maçka'da Kiraz, Labazen, Kulindağı, Mağura, Figanoy, Lişer ve Hocamezarı gibi birçok mesire yerimiz var. Bunun dışında kaynak sularımız, balık ağırlıklı mutfağımız ve Hamsiköy sütlacımız da yerli ve yabancı turistlerimizden yoğun ilgi görüyor. Bu durum da bizleri son derece mutlu ediyor." diye konuştu.

Koçhan, yayla turizmi kapsamında bölgeyi en fazla Arap turistlerin ziyaret ettiğine dikkati çekerek, "Maçka Belediyesi olarak yayla turizmine yönelik potansiyeli artırmak için her türlü altyapı ve turizm yatırımını gerçekleştirdik. Amacımız Sümela Manastırı ağırlı olan turizm potansiyelimizi yaylalara yayarak, dağ ve yayla turizminde de söz sahibi olabilmek." dedi.

Turizm çalışmalarına ek olarak el sanatı "kazaziye"ye yönelik de çalışmalar yaptıklarını ifade eden Koçhan, sözlerinişöyle tamamladı: "Kazaziye gümüş işlemesi coğrafi işaret çalışması başvurusunda bulunduk. Bu çalışmayla ilçemize gelen turistlerimizin alacakları kazaziyelerle hem vatandaşlarımıza hem de bölgemize kazanç sağlanacak. Başvurularımızı yaptık. 2017 yılında kazaziye gümüş işlemesi coğrafi işaret çalışması gerçekleşecek."

Günebakış

Trabzon Maçka Yayla Turizm
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzonspor'un devre arası kamp programı belli oldu!
Trabzonspor'un devre arası kamp programı belli oldu!
Anadolu Yakası Trabzonlular Derneği'nde ağır misafirler
Anadolu Yakası Trabzonlular Derneği'nde ağır misafirler