Advert

Giresun Günleri Taksim Yürüyüşü

Giresun Günlerinin ‘’İşaret fişeği’’ olarak her yıl geleneksel olarak yapılan Taksim Giresunlular yürüyüşü bir festival havasında geçti.

Giresun Günleri Taksim Yürüyüşü
kizilay_banner_300X250

İstanbul’da yaşayan en fazla nüfusa sahip olan illerden birisi olan Giresunluların geleneksel olarak düzenlediği 20-21-22-23 Ekim tarihlerinde Yenikapı’da yapılacak olan ‘’10. Giresun Günleri” öncesi Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde ‘’milli iradeye, vatana, bayrağa ve şehitlere bağlılık ve birlik, beraberlik’’ sloganları ile beraber vatan ve millet sevgisinin dile getirildiği yürüyüşte yer gök inledi

Şimdi Giresun zamanı’’ sloganıyla bir araya gelen binlerce Giresunlu Beyoğlu Tünel’den başlayarak Taksim’e kadar yürüdü. Renkli görüntülerin yer aldığı yürüyüş adeta karnavalı anımsattı. Ellerinde Giresun’un önemli kültürel değerlerinin ön plan çıktığı pankartlar yer alırken kemençe eşliğinde horonlar oynandı.

Yöresel simgelerin ön plana çıkarıldığı yürüyüşte binlerce fındık paketi İstiklal Caddesi’nde dağıtıldı. Yerli ve yabancı turistlerin meraklı bakışları arasında yöresel kıyafetli kadınlar ve erkekler birlikte yürüyerek İstiklal caddesinde bir Giresun Rüzgârı estirdiler.

Giresun Medya platformunun yürüyüş için hazırladığı ‘’We love you Giresun’’ yazılı İngilizce dövizler ve ‘’ kuşdili Unesco yolunda’’ dövizler ile Giresun Federasyonunun hazırladı el dövizleri ile Türkiye’ye birlik, beraberlik ve Şehitler ölmez, vatan bölünmez mesajları verildi.

  Adeta sokak karnavalını andıran yürüyüşü gören bazı turistler fotoğraf makineleriyle kaydederken bazıları ise bu etkinliği çok değişik ve güzel bulduklarını ifade etti.

MİLLETVEKİLLERİNE YOĞUN İLGİ

Yürüyüşe bu sene milletvekili olduktan sonra ilk defa katılan İstanbul milletvekili ve Giresun federasyonu onursal Başkanı Hasan Turan ile yine milletvekili olarak ilk defa katılan AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, hemşerilerinin ilgi odağı oldu.

İlgi ve alakaya çok teşekkür eden milletvekilleri işte ‘şimdi Giresun zamanı’’ diyerek birlik, beraberliğimiz hep daim olsun dediler. İstanbul Giresun günleri yürüyüşüne ilk defa katılan Giresun milletvekili Sabri Öztürk, mütevazi tavırları ve sıcak yaklaşımı ile hemşerileri ile bol bol sohbet etti.

Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneği Başkan Mehmet Şimşek, yönetim kurulu ve köy dernekleri ile  yoğun katılım ile yürüyüşe katılarak Ceviz adam figürü, yöresel kıyafetleri ve  flamaları ile İstiklal Caddesinde yürüyerek organizasyona destek verdi.

GİRESUN GÜNLERİNİN İŞARET FİŞEĞİ

Düzenlenen yürüyüşü organize eden Giresun Dernekler Federasyonu Başkanı Mehmet Kuğu, Giresun’un Yürürse Kardeşlik için barış için yürüdüğünü söyledi.

Yürüyüşün Giresun İçin önemli bir tanıtım olduğunu ifade eden Giresun Dernekler Federasyonu Başkanı Mehmet Kuğu, “Doğduğu değil doyduğu yerde yaşamak zorunda kalan Giresunlular her yıl olduğu gibi bu yılda binlerce hemşerisiyle bir araya gelmiştir. Bu yürüyüşte Giresun’un kültür değerlerinin tanıtılması da sağlanmıştır. Ayrıca bu yürüyüşümüz ilk defa Yenikapı’da düzenlenecek olan 10.Giresun Günlerinin’’ işaret fişeğidir” dedi.

Düzenlenen yürüyüşe binlerce Giresunlunun yanı sıra AK Parti İstanbul milletvekili Hasan Turan, Ak Parti Giresun  Milletvekili Sabri Öztürk, AK Parti eski milletvekili adayı Turan Alçelik, Giresun Belediye Başkan yardımcısı Murat Ersoy, Giresun İl Kültür ve Turizm müdürü Kemal Gürgenci, Espiye Belediye Başkanı Mustafa Karadere, Çanakçı Belediye Başkanı Tuncay Kasım,Sayıştay başdenetçisi Ahmet Ortak, STK Başkanları ile binlerce Giresunlu katıldı.

Yürüyüş Galatasaray Lisesi önünde son bulurken, burada kurulan platformda önce Kuranı kerim okundu. Daha sonra Giresun Federasyonu Başkanı Başkanı Mehmet Kuğu, AK Parti İstanbul milletvekili Hasan Turan ve Ak Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk’ün protokol konuşmaları sonunda,  15 Temmuz şehitler futbol turnuvası düzenleyen Çamoluk derneği şampiyon olan Folspor takımına kupası verilerek hatıra toplu olarak hatıra fotoğrafı çekildi.

Program sonunda Giresun Federasyonu tarafından vatandaşlara aşure dağıtıldı.

İstanbul milletvekili Hasan Turan ve Giresun Federasyonu Başkanı Mehmet Kuğu aşure dağıtıma eşlik ederek programı sona erdirdiler.

Haber: Sadi Toygar

 

 

 

Giresun Günleri Taksim yürüyüşü Hasan Turan Mehmet Kuğu Sabri Öztürk Turan Alçelik Murat Ersoy Mustafa Karadere
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzonspor'un devre arası kamp programı belli oldu!
Trabzonspor'un devre arası kamp programı belli oldu!
Anadolu Yakası Trabzonlular Derneği'nde ağır misafirler
Anadolu Yakası Trabzonlular Derneği'nde ağır misafirler