Advert

Kivi üreticisine uyarı

Giresun’da bu yıl yaklaşık 2 bin ton kivi rekoltesi bekleniyor ancak zamanından önce yapılan hasadın ürün kaybına neden olacağını belirten yetkililer üreticileri uyardı.

Kivi üreticisine uyarı
kizilay_banner_300X250

Giresun İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, kivi meyvesinin zamanında hasat edilmesinin önemine dikkat çekerek, erken hasadın meyvenin kalitesini olumsuz etkileyeceğini bildirdi.

Giresun İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce kivi üreticilerine yönelik yapılan açıklamada, “Giresun ilimizde 2124 dekar alanda kivi üretimi yapılmaktadır. 2016 yılı ürün rekoltesi 1938 ton civarında olabileceği tahmin edilmektedir.

Kivi meyvesi ilimizde her yıl kasım ayı başı ile ortası arasında hasat edilmektedir. Kivi meyvesinin zamanında hasat edilmesi çok önemlidir. Hasat zamanının belirlenmesinin en garantili metodu meyvedeki suda çözünen kuru madde (SÇKM) miktarıdır. Son haftalara girildiğinde SÇKM miktarına sık sık bakılarak (en az haftada 3 defa) hasat zamanı belirlenmelidir. SÇKM’ye gerek il müdürlüğümüz gerekse ilçe müdürlüklerimizdeki teknik elamanlarca bakılmaktadır. SÇKM değeri refraktometrede 6,5-7 aralığında görüldüğünde hasat zamanı gelmiş demektir ve meyve hasat edilmelidir.

Hasatta kivi meyvesinin sap kısmı meyve dibinden koparılmalı, meyve sapı ağaçta bırakılmalıdır. Aksi hâlde kasalarda meyvenin zedelenmesine sebep olabilir. Hasat mümkünse sabahın erken saatlerinde, yağmursuz ve serin bir zamanda yapılmalıdır.” denildi.

Günebakış - Ahmet CEYLAN

Giresun Kivi
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzonspor'un devre arası kamp programı belli oldu!
Trabzonspor'un devre arası kamp programı belli oldu!
Anadolu Yakası Trabzonlular Derneği'nde ağır misafirler
Anadolu Yakası Trabzonlular Derneği'nde ağır misafirler