Advert

Aşkale Çimento yeni yatırımlar yapacak

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve Aşkale Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik ortak basın açıklaması yaptı.

Aşkale Çimento yeni yatırımlar yapacak
kizilay_banner_300X250

Aşkale Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik’le değerlendirme toplantısı gerçekleştiren Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, sözleşme gereği faaliyetlerine son verecek olan çimento fabrikasının çok istemelerine rağmen ham madde yetersizliği nedeniyle Trabzon’da bir başka bölgeye tüm üniteleriyle taşınamadığını, bunun yerine bir çimento mamul maddesi işleme tesisi kurulacağını kaydetti. Aşkale Çimento’nun Trabzon’da yeni istihdam olanaklarını oluşturmak için çalışma yürüttüğünü ifade eden Başkan Gümrükçüoğlu, “Yeni kurulacak olan tesiste 50 ila 100 kişi çalışacak. Fabrikada çalışan işçilerimizin 95’i yeniden istihdam edildi. Geriye kalan 59 kişi tazminatlarını alarak ayrıldı. Ama bu kardeşlerimiz için Aşkale Çimento tarafından ücretsiz konaklama, yemek ve servis imkânları temin edilerek Gümüşhane Çimento Fabrikası’nda çalışma olanağı sunuluyor. Ayrıca Aşkale Çimento Firması Trabzon’da yeni istihdam imkânları sunacaklarını bize ifade ettiler.” diye konuştu.

Aşkale Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik de “Benim için Trabzon’dan çıkmak, ölmek gibi bir şey. Elimizden geleni yaptık. Biz Trabzon’dan çıkmıyoruz. İşleme tesisi kuruyoruz. Yeni beton santralleri yaptık. İstihdam ettiğimiz insan sayısını sürekli arttırdık. Önümüzdeki dönemde Trabzon’da yeni istihdam projelerimizde olacak.” dedi.

Gümrükçüoğlu: Ham madde yetersiz olduğu için fabrika tüm üniteleriyle taşınamadı

Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekleştirilen görüşmenin ardından kamuoyuna açıklamalarda bulunan Başkan Gümrükçüoğlu, çimento fabrikasının tüm üniteleriyle Trabzon’da başka bir yere taşınarak faaliyete devam etmesi için teklifte bulunduklarını, bunu talep ettiklerini ancak ham madde azalması ve yetersizliği nedeniyle Aşkale Çimento yönetiminin bunu gerçekleştiremediğini kaydetti.

Fabrika tamamen Trabzon'dan çıkmıyor

Çimento fabrikasının yasa gereği 2015 yılı sonunda Değirmendere’den çıkmak dorumunda olduğunu hatırlatan Başkan Gümrükçüoğlu, “Trabzon Değirmendere mevkiindeki çimento fabrikasının sözleşmesi gereği 2015 yılı sonunda çalışmalarına son verilmek üzere Büyükşehir Belediyesi olarak bugüne kadar görüşmelerimizi yürüttüğümüz Aşkale Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Lütfü Yücelik ile son değerlendirme toplantısında bulunduk. Bölgemizde çimento fabrikasının bunca yıldır istikrarlı biçimde sürdürülmesine ve ülke sanayisine, inşaat sektörüne yaptığı katkılardan ötürü Sayın Yücelik’e teşekkür ediyoruz. Şehrimizde bu süre zarfında işçilerimizin hak edişleri bir gecikme olmadan karşılanmış ve her zaman bir aile gibi hareket edilmiştir. Çimento fabrikası kalkarken Maçka güzergâhı üzerinde yine insanlarımızın istihdamı için klinker denilen toz çimento öncesi ham maddenin işlenebileceği, değirmen diye tabir edilen bir tesisin kurulması için teşebbüs etmişlerdir. Büyükşehir Belediyesi olarak biz araştırdık. Bölgede bizzat kendileri bedellerini karşılayarak, araştırarak sütre gerisi diye tabir edebileceğimiz, çevre kirliliğine neden olmayacak bir bölgede mülkiyet satın almışlardır. Bu bölgenin tarım yönünden değerlendirilmesi yapılmış, il kurullarında gerekli kararlar alınmış, Büyükşehir Belediyesi olarak bizlerde planlarımıza işlemiş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayına sunulmuş ve bu onaylar gerçekleşmiştir. Buna göre çimento tamamen Trabzon’dan kalkmış, yok oluyor değildir.” diye konuştu.

Fabrikanın yeni tesisinde 50 ila 100 kişi istihdam edilecek

Ham madde yetersizliği nedeniyle fabrikanın tüm üniteleriyle başka bir alana taşınamadığını üzerine basarak vurgulayan Gümrükçüoğlu, “Kendileri bizimde isteğimiz üzerine çimento fabrikasını tüm üniteleriyle devam ettirmeyi, o mesleğin bir sevdalısı olarak düşünmüştür. Gerek Araklı’da kendilerine ait arazide, gerek başka araziye fabrikayı tüm üniteleriyle taşıyıp şehrimiz içinde devam ettirmesini arzu etmekle birlikte teknik olarak ham madde alanlarının böyle bir kuruluşu devam ettirmeye yeterli olmaması münasebetiyle fabrikayı aynıyla oralara taşıyıp devam ettirememektedirler. Yani rezerv alanlarının, ham madde alanlarının yeterli olmaması fabrikayı diğer alanlarda sürdürmeyi imkânsız kılmıştır. Ama tamamen bölgedeki hizmetleri aksatmamak, insanlarımıza katkıda bulunmak için değirmen diye tabir ettikleri bu tesisi kurmayı, kısa sürede hizmete açmayı başlatmışlardır. Bu yeni tesiste muhtemel 50 ila 100 arasında insanımız istihdam edilecektir.” ifadelerini kullandı.

Çalışanları korumak için görüşmelerimizi sürdürdük

İşten ayrılan işçilerin durumuyla ilgili kamuoyuna ayrıntılı bilgiler sunan Başkan Gümrükçüoğlu, "Aşkale Çimento yönetiminin işçilerin diğer tesislerde istihdam edilmesi için imkânlarını kullandığını rapor ettiler" dedi. Başkan Gümrükçüoğlu, konuyla ilgili olarak özetle şunları kaydetti: “14 Aralık’ta fabrikada toplam çalışan sayısı 173 personeldi. Şu anda çalışmaya devam eden personel sayısı 95 kişidir. Bütün bu toplamın içinde çalışan kardeşlerimize Aşkale Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Lütfü Yücelik bir saatlik mesafedeki Gümüşhane fabrikasında, isterlerse oradan 2 saat mesafedeki Aşkale çimento fabrikasında, Türkiye’nin başka bir yeri olarak arzu ederlerse Bilecik Çimento fabrikasında ya da Trabzon’daki beton santrallerinde istihdam imkânını sunmuştur. İlaveten insanlarımızın Gümüşhane’de ya da Aşkale’de çalışmayı tercih ettikleri takdirde banyosu, yemeği, yatak alanı fabrika alanı içerisinde tek kuruş kira ödemeden misafirhane tahsisi de yapılmıştır. Ayrıca hafta sonunda Trabzon’a gidip gelme hizmetini de hesaba katmışlar ve servis imkânı da sunmuşlardır. Bu teklifleri kabul etmeyen kardeşlerimiz tazminatlarıyla birlikte işten ayrılmışlardır. Bu bakımdan hem sosyal sorumluluğun hem birlikte çalışmışlığın gereğinin yerine getirildiğini izliyoruz. Sayın Yücelik, sosyal sorumluluğu, ülke sorumluluğunu göz ardı etmemiştir. Araklı bölgesinde kuracağımız bir tesisle ilgili olarak görüşmelerimizi tamamlamış bulunmaktayız. Özetle biz bütün çalışan kardeşlerimizi korumak için görüşmelerimizi sürdürdük ve burada bir sosyal sorumluluk bilinciyle, âdeta aile yuvası gibi bir bilinçle hareket edildiğini de kamuoyuyla paylaşmış olmayı görev addediyorum. Bütün çalışanlarımıza başarılar diliyorum.”

Yücelik: Ham madde yok ki fabrikayı olduğu gibi başka yere taşıyayım

Aşkale Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik de yaptığı değerlendirmede, Trabzon’dan kesinlikle çıkmadıklarını ve çıkmayacaklarını ifade etti. Ham madde yetersizliği nedeniyle fabrikayı başka bir bölgede aynen devam ettiremediklerini ve bu nedenle öğütme tesisi kurma kararı aldıklarını yineleyen Yücelik, şunları kaydetti: “Trabzon bizim için farklı bir bölge. Her ne kadar yazsalar çizseler de bazen bizi yanlış telaffuz etseler de Trabzon bizim vazgeçemeyeceğimiz bir bölgemiz. Biz burayı aldığımızda Trabzon’u terk etmeyi hiçbir zaman düşünmedik. Başkanımız anlattı, biz burayı terk etmiş değiliz. Ham madde olmadığı için şimdi biz bir değirmen yapıyoruz. Bu basit bir değirmen değil. Bu tesisin sadece fırını olmayacak.".

Trabzon'da sadece 7 yıllık ham maddem kaldı

"Çünkü burada ham madde yok. Şu anda bizim ham madde ocaklarımızda 7 yıllık ham maddemiz var. 7 yıllık ham madde ile tam bir fabrika kurmanın imkânı yok. 7 yıl için yatırım yapılamaz. Buraya pişmiş ham maddeyi, klinkeri Gümüşhane’den getirmek suretiyle öğütüp, paketleyip bölgeye arz etmek amacındayız."

Çalışanlarımıza ‘Gümüşhane’de çalışın, yatağınız servisiniz benden’ dedim

"Bunun da amacı şu: Hem işimizi devam ettirelim hem istihdamı devam ettirelim hem de Trabzon’dan çıkmayalım. Trabzon’dan çıkmak demek benim ciğerimi sökmek, almak demek. Allah (C.C.) bize nasip etti, Aşkale Çimento var, Gümüşhane Çimento var, Bilecik var, Trabzon’da ayrıca beton santrallerimiz var. Biz çalışan arkadaşlarımıza dedik ki ‘Biz ekmeği bölüşmeyi severiz, kaybetmeyi istemeyiz, hangisini isterseniz gelin buralarda istihdamı devam ettirelim.’ Yani kimseye ‘işinizi tek edin’ denilmedi. Ama bazı arkadaşlarımız istemedi. Şu anda 95 arkadaşımızla devam ediyoruz. 59 arkadaşımız tazminatını alarak ayrılmış. Diğer ayrılanlar zaten bizde çalışıp emekli olmuş ama çalışmaya devam eden arkadaşlarımızdı. Gönül isterdi ki bunlar da ayrılmasın. Beraber yürüyelim. Gümüşhane’de çok muazzam sosyal tesisler yaptık. Gelsin orada kalsınlar. Hiçbir kira istemedik. Hafta sonları servislerini biz karşılayalım gelsin gitsinler. Ama arkadaşlarımız bunu kabul etmedi. Tazminatlarını alıp ayrıldılar."

Trabzon’da pırıl pırıl bir tesis kuruyoruz

"Biz inşallah nasip olursa Trabzon’da varlığımızı devam ettireceğiz. İhalemizi yaptık. İnşallah çok kısa zamanda çok modern, son teknolojiye uygun, çevreyle hiçbir sorunu olmayan, pırıl pırıl bir tesisi yaparak buradaki varlığımıza devam edeceğiz."

Trabzon’da beton santralleri kurduk, 100’den fazla kişi çalışıyor

"Trabzon’dan gitmek benim için ölüm demek. Evet, bazı olumsuzluklar yaşadık ama bunların hiçbiri önemli değil. Önemli olan burada varlığımızı sürdürüp bu istihdamı devam ettirip beraber ekmeği bölüşmek. Biz bununla da kalmadık, sırf istihdamı arttırmak için üç tane beton santrali kurduk. Bazı arkadaşlarımızı beton santrallerine almak kaydıyla teklifte bulunduk. Bunun bir katından fazlada beton santrallerinde istihdam sağlıyoruz. Beton santrallerinde şu anda 100’den fazla kişiyle çalışıyoruz. Yani istihdamımızı artırarak Trabzon’da yola devam ediyoruz."

Ben de kabul ediyorum, fabrikanın Değirmendere’den çıkması lazımdı

"Trabzon’un içinde olmak hakikaten benim de hoşuma gitmiyor. Bu fabrikanın taşınması lazımdı. Elbette o alanın daha modern biçimde şehre kazandırılması lazım. Biz yeni tesisimiz için ihalemizi yaptık. Yeni yerimizi en kısa zamanda yapıp hem istihdama hem üretime hem ihracata çok ciddi manada devam edeceğiz. Biz Trabzon’dan gitmeyiz. Burada başka yatırım düşüncelerimiz de var. Bunları yapmadan konuşmak da doğru değil. Buradaki istihdamımızı üç katına çıkardığımızı göreceksiniz. Trabzon benim bir parçam. Ben burayı terk edemem. Bunu çalışan arkadaşlarıma da anlattım. Trabzon’da bayrağı daha yukarılara taşımaya devam edeceğiz. Başkanım sizin bu yaklaşımınız devam ettiği sürece bizim koşmamızı kimse engelleyemez.”

Kaynak: günebakış - Müfit YILDIRIM

Trabzon Çimento Fabrikası
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzonspor'un devre arası kamp programı belli oldu!
Trabzonspor'un devre arası kamp programı belli oldu!
Anadolu Yakası Trabzonlular Derneği'nde ağır misafirler
Anadolu Yakası Trabzonlular Derneği'nde ağır misafirler