Advert

Fındığın geleceği tehlike altında!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, elinde yüksek miktarda fındık bulunan üreticinin mağdur durumda olduğunu belirterek "Fiyatlar, maliyetin altına doğru iniyor." dedi.

Fındığın geleceği tehlike altında!

Soydan, yaptığı açıklamada, yeni yılla birlikte fındık fiyatlarında yükselme beklediklerini ancak beklenmedik şekilde fiyatlarda düşüş yaşandığına dikkati çekti. Fındık fiyatının her gün düştüğünü ifade eden Soydan, "Fındıkta fiyat, 10,50 lira seviyelerine kadarindi. Bu durum bizi tedirgin ediyor. Elinde yüksek miktarda fındık bulunan üretici, mağdur durumda. Fiyatlar, maliyetin altına doğru iniyor." diye konuştu.

Soydan, fındık fiyatının sezona serbest piyasada 11,50 seviyelerinde başladığını anımsatarak şöyle devam etti: "Sezonun başlangıcından bugüne kadar 4 ay geçti. Bu zaman dilimisonrasında fındık fiyatı rekor düzeyde düştü. Borsada 10,50 liradan işlem görüyor. Bu gerçekten kabul edilebilir birfiyat değil. Kimse fındık satışından veya ihracatından memnun olmasın çünkü üretici memnun olmazsa fındığın geleceği tehlike altındadır. Üretimi sağlayacak olan en başta üreticidir. Üretici memnun olmazsa inanın ki fındığın geleceğinde sektör de zarar görecektir."

Fiyat konusundaki mücadelelerinin devam edeceğini vurgulayan Soydan,şunları kaydetti: "Üreticilerimiz fındığını elinde bulundurmaya devam etsinler. Bu fiyatlar artık zararına satılan fiyatlardır. Bundan dolayı da üretici, 'eyvah fındık fiyatları çok düştü, elimdeki fındığı çıkarayım' diye bir düşünceye kapılmasınlar. Fiyatlar üreticilerimizin kabul ettiği ve kazanabilecekleriseviyeyi bulacaktır. Üreticilerimiz beklesinler ve panik yapmasınlar. Bu anlamda sabırlı olsunlar. Satılan fındık, zararınadır.İhtiyacı olan vatandaşlarımız, ihtiyacı kadarsatsın." 

Kaynak: günebakış

Fındık Fındık fiyatı
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzon Hurması'nın faydaları
Trabzon Hurması'nın faydaları
Akif Hamzaçebi Akçaabatlılarla buluştu
Akif Hamzaçebi Akçaabatlılarla buluştu